KURIOZITETE

Home KATEGORI KURIOZITETE

Pse shumë njerëz mendojnë se Elvisi është ende gjallë? Disa nga teoritë!

Elvis Presley, këngëtari legjendar dhe ylli i kinematografisë amerikane, i cili u bë i njohur si mbret i Rock’n’Rollit, vdiq...

Flamuri shqiptar që shkoi në Hënë me “Apollo 15”

Në vitin 1971, në Hënë niset “Apollo 15” dhe në bordin e saj u vendosën 32 flamuj të vegjël nga...

Barkmadhi: Fshati katolik shqiptar, që Mbretëria greke ia ndërroi emrin

Arben Llalla Fshati Kastrica deri në vitin 1927 quhej Barkmadhi ose Brakmadhi, por meqenëse emri i këtij fshati kishte kuptimësinë e...

Këngët e shekullit XIX, për nuset në veri të Shqipërisë

Hyacinthe Hecquard (Iasint Ekuar), konsull i Francës në Shkodër, Kalorës i Legjionit të Nderit, në librin e tij “Histoire et...

Fshati Arbanasi, një ngulim historik shqiptar në Bullgari

Elvi Sidheri Në vazhdën e shkrimeve për ngulimet e njohura shqiptare tutje trojeve tona kombëtare, kësaj radhe, mbas përshkrimit të Arnavutkoyt...

Arnavutkoy, lagja madhështore shqiptare e Stambollit

Elvi Sidheri Qysh në udhëtimin tim të parë në Stamboll, shumë vite të shkuara, më pati qëlluar që veç shumë nuancave...

Enigma e një vizite misterioze. Përse erdhi kryeministri i Bavarisë në shtetin e vogël...

Në vitet ‘80 Shqipërinë e vizitoi “privatisht” disa herë F.J.Shtraus, atë kohë kryeministër i Bavarisë dhe një nga udhëheqësit më...

Historia e qytetit me dy dete

E quajtur si “Qyteti i flamurit’’, “qyteti me dy dete” apo “porti jugor i Adriatikut’’ ajo konsiderohet si perla e...

Pasioni i shqiptarit për makinat e komunizmit – edhe pse kur u përmbys sistemi,...

Gent Jakupi ka qenë fëmijë kur u përmbys sistemi, por sot është nga ata pak persona që vijon të ketë...

Martesë për Guiness në Krujë

Çifti japonez Masao dhe Miyako Matsumoto, të martuar që nga tetori i 1937, mbajnë rekordin Guiness si bashkëshortët më të...

MOS HUMBISNI

error: INFORMACION I RUAJTUR