Muzike

Home KATEGORI Muzike

Anita Bitri një lloj “migjeni” që jetoi pak e dha shumë – Zëri i...

Mos u nxito mos u gabo… Vajza e këndshme dhe e bukur, ëngjëllore përsa mund të shquhej nga shqisat, njëlloj si...

Legjenda Mentor Xhemali, një zë që nderoi kombin

Ai është pak të thuash se është një njeri i madh në fushën e muzikës, dhe njëkohësisht pak të thuash...

“Beatles”-at shqiptarë, rebelët e “Pranverës ’72”

Shkodra, pa patur nevojë t’i lartësosh asnjë vlerë, mbetet djep i kulturës në muzikë, një vendburim i mjeshtrave të këngës...

“Djemtë e Detit”, ata të cilët veshi i njeh nga melodia

Ritmi i rrokut njohu kulmin e zhvillimit të tij pikërisht në periudhën kur edhe lindën ‘Djemtë e Detit’. “Djemtë e Detit”...

Merita Halili, lule e bukur e ‘Tironës’ dhe e krejt Shqipërisë

Merita Halili, hapi dyert e këngës dhe muzikës popullore, në Shqipëri. Një tiranase e lindur, ja kushtoi lirikën e saj kryesisht...
video

Kënga “Plas” nga Flori Mumajesi u shpall dje kënga më e mirë e Festivalit...

“Plas”, kënduar nga Flori Mumajesi ishte kënga më e votuar në këtë festival. Mumajesi u vlerësua shumë për vokalin e...
video

Francesk Radi – Mora Mandolinen

(dy herë) Mora mandolinën dola në oborr O moj vajzë e vogël pse ma bën me dorë (refren) Vaj, vaj, vaj gishtat me kajmak O...
video

E HIDHURA TOKA E IME

Nga: Domenico Modugno Përktheu: Islam Spahiu Diell në luginë diell në kodrinë E nëpër fusha s’shihet më njeri Mirëmbeç, mirëmbeç e dashur! Po iki unë tutje! E hidhura...

50-vjetori i albumit “White” nga “Beatles”

Sivjet celebrohet 50-vjetori i albumit të famshëm “White”, kompozuar nga grupi “Beatles”. Stili i grupit anglez ndikoi në publik, duke...
video

Morena Reka – Puthja E Pare

Ate kujtohet ajo mbremje? Ish nate e qete me yje plot edhe me hene Vetem pa fjale rrinim ne prane njeri-tjetrit Kur kishim...

MOS HUMBISNI

error: INFORMACION I RUAJTUR