Muzike

Home KATEGORI Muzike
Ema Qazimi

Kengetarja Ema Qazimi

Ema Qazimi është këngëtare shqiptare nga Shqipëria. Është e bija e Pirros dhe Refijes, e lindur në Tiranë, më 18 nëntor1954. E...
Tonin Tershana

Tonin Tërshana – Ky mjeshter u madh

Tonin Tërshana lindi në Shkodėr më 1 qershor 1949 dhe vdiq në Tiranë më 22 shtator 2015. Tonin Tërshana, përbën një rekord në skenën shqiptare, pasi që...
Tonin Arapi

Kompozitori i madh Tonin Arapi

Muzika ishte gjithçka për Tonin Harapin. E nuk mund të ketë mënyrë tjetër për të kujtuar jetën dhe veprën e...
Anita Take

Anita Take një nga zërat më të dashur të muzikës së lehtë shqiptare

Anita Take ka lindur në Korçë, më 2 prill 1934. Ajo ka spikatur që në moshë të re për vokalin...
Tish Daija

Tish Daija, Artist i Popullit, Kompozitor, Pedagog.

Ka lindur më 30 janar 1926 në Shkodër. Që i vogël duke qëndruar pranë të atit dhe xhaxhait që ishin...
Ferdinand Deda

Ferdinand Deda, dirigjenti me temperament të zjarrtë

Ferdinant Deda lindi në Peqin më 5 shkurt të vitit 1941. Pasi mbaroi Liceun Artistik në Tiranë në vitin 1959...
Zija Saraci

Këngëtari lirik Zija Saraçi

Zija Saraçi ka lindur më 3 mars 1950. Në moshën 16 vjeçare, në vitin 1966, është ngjitur në skenë dhe...
Gazmend Mullahi

Kompozitori i ëmbël Gazmend Mullahi

Gazmend Mullahi ka lindur në Tiranë më 18 Gusht të vitit 1951. Shkollën e mesme e kreu në Liceun Artistik...
Pjetër Gaci, Artist i Popullit

Pjetër Gaci, kompozitori i hymnit “Për ty atdhe”

Pjetër Gaci u lind në fshatin Shtiraj të rrethit të Shkodrës më 27 mars të vitit 1931. Në Shkodër kreu...
Robert Radojavideo

Robert Radoja, muzikanti dhe organizatori

Robert Radoja ka lindur në 15 Prill 1938 në Bolonja (Itali). Edukimin e parë artistik e mori në qytetin e...

MOS HUMBISNI

error: INFORMACION I RUAJTUR