Njerez

Home KATEGORI Njerez

Sarandë, Historia e Xhuliana Lulit, jetimja e harruar!

Historia që 15 vjet më parë, më nxiti të ideoj dhe të nxis në Kuvendin e Shqipërisë, nismën për të...

Vasil Ruci dhe Flamurtari i artë i viteve 80

Bomberi i shquar i “Flamurtarit”, të viteve ‘80, quhet Vasil Ruci. Ka lindur në lagjen Vrenezë dhe datëlindja e tij...

Historia e pabesueshme e shqiptarit që vodhi sekretet britanike. Agjent sekret i Hitlerit

Të tërheq vëmendjen jeta e agjentit shqiptar, i cili është një nga agjentët më të shquar të shekullit XX. Ka...

Pjetër Gjini dhe madhështia e humorit të tij

– Momente nga jeta dhe krijimtaria e humoristit virtuoz Pjetër Gjini (18.11.1911 – 30.03.1988), njeri me shpirt të madh, poet,...

Dritëro Agolli: Pa çaste zënkash, s’ka dashuri…

Dritëro Agolli, poeti dhe shkrimtari i madh nga Shqipëria ka lenë pas vetes shumë vargje poezish, e libra mjaft të...

FRANÇESK RADI – “Muzika e kitarës, vetë jeta ime” – Intervistë e vitit 2005

Ishte ditë e hënë kur u takuam me Frankon tek bar "Tirana". Me një sjellje praktike e mjaft xhentile, përmes...

Mesazhet e Sami Frashërit para një shekulli, aktuale për Shqipërinë dhe Shqiptarët sot

Para më shumë se një shekull, Sami Frashëri botoi në shqip në Bukuresht veprën “Shqipëria ç`ka qenë, ç`është dhe çdo...

Papavrami: “Do të qëndrojmë përgjithnjë në Francë”

Nga Dashnor Kaloçi Në kuadrin e një izolimi të plotë që Enver Hoxha i bëri Shqipërisë që nga fillimi i...

Shkodra, qyteti që rendte pas erërave antikomuniste

Bashkëbisedim me një nga pjesëmarrësit e demonstratës së parë antikomuniste në Shqipëri, Dede Kasneci. Të padukshëm përtej vijës perëndimore të Murit...

Selfixhe Ciu, gazetarja e parë e internuar

Historia e veçantë e njërës prej gazetareve dhe poeteve të para të viteve ‘30 ­-‘40 Selfixhe Ciut, vjen përmes rrëfimit...

MOS HUMBISNI

error: INFORMACION I RUAJTUR