Kur Sami Frashëri i shkruante Jeronin de Radës

0
Sami Frashëri, (1850-1910) , një nga rilindasit dhe nacionalistët më të flaktë për çështjen shqiptare në shekullin e...

PJETËR GJINI DHE MADHËSHTIA E HUMORIT TË TIJ, Nga Xhahid Bushati

0
Nga Xhahid Bushati – Momente nga jeta dhe krijimtaria e humoristit virtuoz Pjetër Gjini (18.11.1911...

“KUR KAM NISUR TA DOJA VËRTET VETEN TIME”, KËSHILLA NGA CHARLIE CHAPLIN

0
Charlie Chaplin ishtë një aktor, komedian, regjizor, kompozitor dhe producent në kinematografinë britanike, autor i mbi 90 filmave me rëndësi...

Zija Çela kujton si Agolli dhe Rugova firmosën me kandil

0
Shkrimtari Zija Çela ka ndarë me ndjekësit-admirues të tij, një përvojë të paharruar kur kishte shkuar në Prishtinë,...

I fundit i lustraxhinjve të Tiranës, tregon për turpet e zengjinëve të rinj

0
Sabina Veizaj – Bën ftohtë shumë. Është dita e parë e uljes drastike të temperaturave dhe Qaniun e gjej...

Mbretëresha e Malësorëve, Durham, adhuruesja e një kombi të lashtë

0
Më 15 nëntor të vitit 1944, vd, iq në moshën 80-vjeçare britanikja Mary Edith Durham-artiste, udhëtare, shkrimtare, e...

10 janar 1940, lindi Pëllumb Kulla, regjisor, dramaturg, publicist, përkthyes

0
FAQE NGA ALMANAKU I ARTIT SKENIK!Data sot shenon ditelindjen e mjeshtrit te madhPellumb Kulla. Urojme ate edhe 100! 

Teodor Keko, njeriu qe e donte aq shume jeten…

0
“Duke i rënë borisë dhe duke u shtyrë pak nga pak përpara me makinë në një ndër rrugët...

Kalakulla, prefekti i Mosulit dhe kryebashkiaku i Tiranës, në shtëpi me qera, Historia e...

0
Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon historinë e panjohur të Rasim Kalakullës me origjinë nga Libohova, i cili...

28 Janar 1997, u nda nga jeta kardinali i parë i Kishës Katolike Shqiptare,...

0
Mikel Koliqi lindi më 29 shtator 1902, i biri i Shan Koliqit dhe Ages së Cuk Simonit, nga...
error: INFORMACION I RUAJTUR