27 Janar 1950, lindi Agim Qirjaqi, aktori dhe regjizori i veçantë që u shua...

0
Agim Qirjaqi ishte një aktor dhe regjisor shqiptar. U lind në Kolonjë në 27 janar 1950, dhe vdiq...

Mos qaj, mos qaj, Mos qaj per vdekjen o njeri – 5 vite pa...

0
Faqja Na Ishte dikur kujton sot më 27 Janar 2020, 5 vjetorin e ndarjes nga jeta të kantautorit...

27 Janar 1966, u nda nga jeta Dr. Osman JONUZI, babai i Kirurgjisë dhe...

0
Materiali për doktor Osman Jonuzin, është shkëputur nga një shkrim i Prof. Dr. Flamur Tartarit në gazetën Telegraf.

“Vitet e pritjes” dhe të Teodor Laços

0
Nga Ilnisa Agolli Filmi artistik është një art sintezë i disa arteve, ndaj dhe quhet...

Xhanfise Keko, Artistja që punoi për fëmijët

0
Shumë pak në brezin e sotëm e njohin. Ajo ishte dikur dashuria e filmit shqiptar. Koha e lirë...

27 Janar 1928, lindi regjisorja e paharruar e filmave për fëmijë Xhanfize Keko, e...

0
Xhanfize Keko, një emër i gdhendur në çdo mendje dhe moshe, një legjendë e papërsëritshme e kinematografisë dhe...

Na ishte dikur Raxh Kapuri

0
Nga Vasil QESARI … Një shkrim i tille, i gjate, për Raxh Kapurin...

Shqiptarët kallzojnë njate çka s’duhet, e mshehin njatë çka e di tanë bota –...

0
Cilësohet poet kombëtar e njihet edhe si Homeri shqiptar. Gjergj Fishta (23 dhjetor 1871 – 30 dhjetor 1940),...

As bukë, as brekë s’ju lanë, ju punoni, ata hanë – Faik Konica

0
Nje poezi qe nuk harrohet nga F.Konica, mjaft aktuale edhe pse kalon koha:  Poezi e...

O Xhod i dashtun dhimbsunisht, Ti yll i artit dhe i aktrimit, Do na...

0
Poezi nga Agim Doçi O Xhod i dashtun dhimbsunisht,Ti yll i artit dhe i aktrimit,Do...
error: INFORMACION I RUAJTUR