Opinion

Home KATEGORI Opinion

Rrëfehet spikerja e parë e televizionit shqiptar: Kur dëgjova fjalën “fillo”, m’u drodhën gjunjët

Sot nuk mund të numërohen televizionet private kombëtare dhe lokale, që së bashku me RTSH-në përbëjnë një numër aq të...

Kush ishte Ibrahim Kodra, djaloshi nga Ishmi, para tij përulej edhe Picasso

Ibrahim Kodra ka lindur më 22 prill të vitin 1918 në Ishëm të Durrësit. I mbetur jetim që në moshën...

Rikard Ljrarja dhe Tinka Kurti, dy aktorët e jashtëzakonshëm shkodranë

Besoj se nuk ka shqiptar që nuk ka parë të paktën një film në të cilin, në rol kryesor a...

Amaneti i Agim Qirjaqit: Shembja e Teatrit është aferë e ndyrë

“Kjo është një aferë e ndyrë!”. Kështu do të shprehej dikur, 16 vjet më parë, aktori i madh Agim Qirjaqi. Për...

Deklarata e aktorit Gëzim Kruja: “Futbollistin e lë këmba, kurse artistin e lë…”

Gjatë bisedës që po zhvillohej në emisionin e sotëm të “Zonë e Lirë” me aktorët e shfaqjes më të re...

Të pavdekshmit e historisë shqiptare!

Nga Brunilda Gorovelli Disa emra të rëndësishëm që janë shuar, por qëdo mbahen mend gjatë nga publik. Roland Trebicka, Vaçe Zela,...

Artistët e vërtetë nuk vdesin kurrë. I tillë është aktori Faruk Begolli.

Me talentin e tij ai shkriu role të mëdha për të mbetur kështu një ndër figurat më të ndritura të...
Marta Burda

Marta Burda, “nëna hallemadhe” e teatrit

“Marta Burda ishte një artiste shumë e zonja, një femër që diti të interpretojë në mënyrë mjaft realiste rolet e...
ESTRADA E POGRADECIT

Estrada e Pogradecit

Estrada e Pogradecit. Institucion teatror profesionist i tipit te varietese. U krijua ne maj te vitit 1962. Fillimisht ne trupen...
Duro Mustafi me shkrimtarin Vath Koreshi dhe kinoregjisorin Muharrem Fejzo ne Vlore, gjate xhirimit te filmit “Gunat permbi tela”.

Skenari për filmin “Guna përmbi tela” dhe censura e gërshërëve nga “lart”

Duro Mustafai Duhet të ketë qenë shtatori i vitit 1959. Në festën e Drashovicës, që bëhej çdo vit në kujtim e...

MOS HUMBISNI

error: INFORMACION I RUAJTUR