KATEGORI

Home KATEGORI

“Pretendent për Nobel”, Ismail Kadare fiton ‘Neustadt 2020’

“World Literature Today”, revista prestgjoze e Universitetit të Oklahomas për letërsinë dhe kulturën ndërkombëtare, njoftoi mbrëmjen e djeshme...

Ja si ndërhyri regjimi i Enver Hoxhës, në tekstin e këngës së famshme shqiptare

Leon Lekaj, djali i Zef Lekajt, ka publikuar versionin e parë të kësaj kënge, që për dhjetëra vite...

Irene Papas, “Penelopa” greke, Historia e një ylli kinemaje, që krenohet me origjinën shqiptare

E kush nuk është dashuruar me Penelopën e bukur greke. Me atë fytyrë të gdhendur mesdhetare që për...

Violeta Manushi, tipografja që u shndërrua në ikonë e artit skenik shqiptar, – Nga...

Nga Albert Vataj “Sikurse e shihni, unë jam nisur për udhë, që nuk është e...

Kur Shtjefën Palushi (Tefa), tregonte si do ishte Shkodra në komunizëm

Nga Duro Mustafai Shtjefën Palushi ishte i njohur, jo vetëm në Shkodër, por në tërë...

Ernesto Sabato, gjeniu i letërsisë latino-amerikane, që u rrit në prehrin e një nëne...

Nga Albert Vataj Ai jo vetëm nuk e fshehu, por e dëshmoi me mburrje se...

Thjeshtësia e madhështisë quhet Merita Halili

Tiranë, 16 Qershor /ATSH-Flora Nikolla/.- Merita Halili, është cilësuar prej vitesh si “ambasadorja” e këngës shqiptare në SHBA”,...

Bekim Fehmiu, shqiptari i roleve të mëdha, në kinematografinë botërore, – Nga Albert Vataj

Ai u lind më 1 qershor të vitit 1936 u lind aktori shqiptar i roleve të mëdha në...

“Fundi, fillimi, Shqipëria në vitet 1981- 1991”, Fotoekspozitë e fotoreporterit francez Michel Setboun

Përmes 60 fotosh emblematike në dimensione të mesme e të mëdha që kanë në thelb kujtesën e dokumentimin,...

1955, kur arratiseshin nga Durrësi dy vëllezërit Jareci

    Arkivi i “Dyrrah”-ut / Dokument ekskluziv, aventura drejt Triestes mbi një anije karburanti, kështu Amerika nxiste arratisjen e...

MOS HUMBISNI

error: INFORMACION I RUAJTUR