KATEGORI

Home KATEGORI

Profesori grek Nikos Dimou, “Ne flisnim shqip dhe quanim vetveten Bizantine”

The New York Times·Profesori grek Dimou, ne nje intervist tek New York Times thote se;“Ne flisnim shqip dhe...

Në Belgjikë gjendet rruga “Rue d’Albanie”, pasi në këtë lagje jetoi Faik Konica

Në Bruksel, Belgjikë gjendet rruga “Rue d’Albanie”, e njohur ndryshe si rruga e Shqipërisë, pasi në këtë lagje...

FISHTA I MADH, Një letër e rrallë e poetit të kombit

I padiskutueshëm roli, kontributi, vlerat dhe largpamësia e poetit, shkrimtarit, gjuhëtarit, atdhetarit dhe mësuesit të devotshëm, Gjergj Fishta....

Ruajeni gjuhën shqipe, ruajini traditat, pasojini tek fëmijët dhe mos i harroni rrënjët pavarësisht...

Ruajeni gjuhën shqipe, ruajini traditat, pasojini tek fëmijët dhe mos i harroni rrënjët pavarësisht largësisë. Mërgata është një...

Shkrimtari i shquar argjentinas, Ernesto Sabato, Një shqiptar ra në dashuri me gjyshen time

Nga Luan Rama Ernesto Sabato, shkrimtari i shquar argjentinas dhe ndër më të mëdhenjtë e...

Adriano Celentano, dhe gjithmonë azzuro

“Azzuro” është edhe sot hit-i i tij më i suksesshëm. Megjithatë Celentano ofron shumë më tepër se këngë...

Libraria e Fan Nolit në Boston, rikthim në nacionalizmin shqiptar

“Një figurë themelore e lëvizjes nacionaliste shqiptare të sapolindur, dijetari Fan S. Noli krijoi forcën e lëvizjes...

Aktori i dhjetra roleve të suksesshme në teatër dhe kinematografi, Robert Ndrenika, “Nderi i...

“Artisti i Popullit” dhe mjeshtri i fjalës Robert Ndrenika. Vlerësuar me titullin e lartë “Nderi i Kombit” ai...

“E quanin Belmondo jugosllav”, Intervista e Bekim Fehmiut për Paris-Presse në 1970

“Paris-presse” ka botuar, të shtunën e 7 shkurtit 1970, në faqen n°20, intervistën ekskluzive të aktorit të talentuar...

Të jesh me ty, Poezi nga Xhevahir Spahiu

Poezi nga Xhevahir Spahiu Të prekësh heshtjen tënde siç prek një send, të shohësh thellë në...

MOS HUMBISNI

error: INFORMACION I RUAJTUR