Advertisements

KATEGORI

Home KATEGORI

Esma Agolli – 1928-2010

Esma Agolli lindi më 1 korrik 1928 në Tiranë. Është një aktore e mirënjohur shqiptare. Ajo ka luajtur shumë role në teatër dhe kinematografi, por rolet që...
Bujar Asqeriu

Bujar Asqeriu – Biografi

Bujar Asqeriu lindi më 13 gusht 1956 në Vlorë, Shqipëri. Është një aktor i mirënjohur i skenës dhe ekranit shqiptar. U diplomua si aktor nga Akademia e Arteve në Tiranë dhe...
Bujar Lako

Bujar Lako (1948-2016)

Bujar Lako 1948-2016 lindi në Tiranë më vitin 1948. Është një aktor i mirënjohur shqiptar. Karierën si aktor e fillon në Teatrin Kombëtar pas mbarimit të studimeve...
Bujar Kapexhiu

Bujar Kapexhiu – Biografia

Bujar Kapexhiu (Lindur më 22 mars 1944 në Tiranë) është regjisor, skenarist dhe aktor i mirënjohur shqiptar. Kapexhiu studioi për aktor në shkollën e lartë...
Aleko Prodani

Aleko Prodani (1942 – 2006)

Aleko Prodani (1942 - 2006), është një aktor shqiptar. Thonë se ëndrra e çdo aktori është të vdesë në skenë. Nëse...
Albert Verria

Albert Verria – (3 shtator 1936 – 17 gusht 2015)

Albert Verria (Fier, 3 shtator 1936 - 17 gusht 2015). Pasi mbaroi shkollën e mesme bujqësore, gjatë viteve 1956...
Agim Doci

AGIM DOÇI – BIOGRAFI

Agim Doçi është një poet dhe autor këngësh shumë i njohur. AUTOBIOGRAFI: U linda nga nëna ime kolonjare me emrin Shqiponja,...
MITRUSH KUTELI (1907-1967)

MITRUSH KUTELI (1907-1967)

Mitrush Kuteli është një poet shumë i njohur. Dhimitër Pasko i njohur me pseudonimin Mitrush Kuteli vdiq më 4 maj...
Lasgush Poradeci

LASGUSH PORADECI (1899-1987)

Lasgush Poradeci është një poet shumë i njohur. Llazar Sotir Gusho i njohur nën pseudonimin Lasgush Poradeci ishte poet dhe...

Simon Gjoni legjenda e heshtur dhe historia e “Lule bore”, himnit të muzikës lirike...

Rasti i kompozitorit Simon Gjoni është më kuptimploti i marrëdhënies së krijuesit me veprën dhe vetë veprës me kohën. Ai...
Advertisements

MOS HUMBISNI

Advertisements
error: INFORMACION I RUAJTUR