Vaçe Zela (7 prill 1939, Lushnjë – 6 shkurt 2014, Bazel)

0
Vaçe Zela (7 prill 1939, Lushnjë - 6 shkurt 2014, Bazel) ishte një këngëtare ikonë e skenës shqiptare. Ajo e filloi karrierën e saj në...

FILMAT E REGJISORIT DHE SKENERASTIT DHIMITER ANAGNOSTI

0
Dhimitër Anagnosti një nga regjisorët shqiptarë më të rëndësishëm të shekullit të kaluar, ka lindur në Vuno të rrethit të Vlorës më 23 janar 1936. Mbaroi shkollën...

Ismail Kadare – njëri nga shkrimtarët më të shquar bashkëkohorë

0
Ismail Kadare lindi më 28 janar 1936 në Gjirokastër, Mbretëria Shqiptare në një familje myslimane. Ai ishte një nga tre fëmijët e Halit Kadare,...

Dritëro Agolli (13 tetor 1931 – 3 shkurt 2017) poet, prozator, publicist dhe politikan...

0
Dritëro Agolli lindi më 13 tetor 1931 në Menkulas të Rrethit të Devollit afër Korçës dhe u nda nga jeta më 3 shkurt 2017 në Tiranë....
error: INFORMACION I RUAJTUR