Poezi

Home KATEGORI Poezi

“Nëna” Poezi nga Ismail Kadare

Në mbrëmje u kthye ai në shtëpi i lodhur, i ngrysur, me traktet në gji. Mesnatës së shurdhër, së errët, së shkret’ do...

Jeto dhe jetën time po e deshe – Poezi e shkruar nga Zhuljana Jorganxhi

Jeto dhe jetën time po e deshe, Eja dhe merre, veç jeto. Ata që s’duan dashurinë, Nuk dine seç është mirësia. Folenë e ngrenë...

E dashur Irma! Duhet të të humbas po nuk mundem….

“Rastet” e Montales së dashuruar: nga letërkëmbimi te poezia. Historia e nobelistit me kritiken Irma Brandeis. Çfarë përfaqësonte ajo për...

Një poezi emocionuese për nënën e recituar nga Zyliha Miloti

“Cigarja” quhet poezia e shkruar nga Fadil Kraja e që aktorja e mirënjohur Zyliha Miloti ka recituar te “Rudina”. “20 vetë...

In memoriam, …për Teodor Kekon

Nga Ben Andoni – Duhej të ishte 60 vjeç më 2 Shtator të vitit 2018. Porse vdekja e ndau vite...

‘O shokë, ç’u prish dynjaja’, poezia që mbetet aktuale

Duket sikur Çajupi kishte aftësinë e parashikimit të fatit, pasi kur shkroi këtë poezi, ka arritur ta përcjellë deri në...
Teodor Keko

Të kam dashur – Poezi nga Teodor Keko

Të kam dashur, të kam dashur zemra ime zog i brishtë nëpër erëra të kërkon. Fishkëllen motiv’n e hershëm një përgjigje merr të trishtë heshtje...
Anita Bitri

Vargjet kushtuar këngëtares Anita Bitri – nga Agim Doçi

Nga Agim Doçi. Nëse ju merr malli për mua Dilni mes njerëzve dhe më kërkoni! Me këngë në buzë tërë jetën dua të jem...

Ato të thjeshtat deri në dhimbje – Poezi nga Anita Hoxha

Këpucët e tua baba, ato të vjetërat Sepse të reja, s'munde t'i blije dot Ato që me vargje i mbushën letrat...

“Etërit s’do na e falin – Nga Anita Hoxha

Kohë që shoh njerëz të largohen Rrugëve e udhëkryqeve pa kthim Si karvanët shkretetirës harrohen Endërrash gënjyer për në mërgim Ikin e...

MOS HUMBISNI

error: INFORMACION I RUAJTUR