Sport

Home KATEGORI Sport
Mirela Manjani

Mirela Manjani, një histori madhështore shqiptaro-greke – Nga BESNIK DIZDARI

… E, kësisoj, vetvetiu po i kthehem një rubrike të hershme time: “MË TË MËDHENJTË: ata që bënë historinë e sportit...
Medin Zhega

Medin Zhega, Mjeshtër i Merituar i Sportit – (1946-2012)

Medin Zhega lindi në Shkodër më 31 janar 1946. Shkollën fillore dhe të mesme e kryen në qytetin e lindjes....
Roza Haxhiu

Abdurrahman Roza Haxhiu – Nderi i Sportit Shqiptar

Djali i Bajram Haxhiut, një nga anëtaret e komisionit nismëtar të thirrjes së Kongresit të Lushnjës. Që në fëmijëri Roza...
Ymer Pampuri

Ymer Pampuri është peshëngritës i njohur shqiptar, bartës i rekordit Olimpik për vitin 1972...

Më 29 gusht 1972 në Munih, Ymer Pampuri thyen Rekordin Olimpik në peshëngritje dhe bëhet Kampion i Botës. Ymer Pampuri fillimisht ka pasur një pasion...
Faruk Kalleshi

Faruk Kalleshi ka qënë peshëngritës, trajner, Mjeshtër i Merituar i Sportit

Faruk Kalleshi ka qënë peshëngritës, trajner, Mjeshtër i Merituar i Sportit. Ka lindur në Shkodër. Gjatë karrierës së tij ka fituar...
Agim Fagu

Ne kishim Agim Fagun… – Prof. Pëllumb Xhufi

U zura ngushtë një ditë të zymtë të shtatorit të vitit 1993, kur si zakonisht shkova të “shpëtoj” nga mjediset...

Legjenda e futbollit Kujtim Majaci – (1962-2009)

Ne kujtim te Kujtim Majacit, legjendes se futbollit fierak te viteve 80-90'. Ne ate kohe Apollonia ishte ne kategorine e dyte...
Ahmet Shqarri

Ahmet Shqarri, pionieri i gazetarisë sportive – Nga Belina Budini

Të pathënat e një gazetari sportiv, babait të "Nga njëra ndeshje në tjetrën" Që prej...

50 vjet më parë: “Revolucioni” i Marjeta Pronjari Zaçes Nga Besnik Dizdari

1. Mbas kaq kohësh po i rikthehem rubrikës sime të vjetër “Tregimet e atletikës”. Po i rikthehem me një kronikë atletike...
Teodor Vaso

Teodor Vaso, një fisnik i futbollit shqiptar i lënë në harresë – Nga DHIMITRAQ...

Dihet nga të gjithë që Korça ka qenë dhe mbetet një qytet i veçantë në të gjitha parametrat e tij....

MOS HUMBISNI

error: INFORMACION I RUAJTUR