Sport

Home KATEGORI Sport

Ballkaniada 1946, kur Shqipëria, u shpall kampione e Ballkanit

Po kaloja pushimet verore të vitit 1946, kur mësova nga bashkëmoshatarët e mi se në Tiranë pas disa...

Rrëfimi i gruas së Panajot Panos:, Si më kapnin vajzat xheloze

Mund të ishte bërë valltare me shumë famë, por krejt ndryshe famën e mori nga burri. E krahasonin...

Rrëfimi i ish-trajnerit:, Hoqa dorë, kur nuk pashë më futboll, por tregti në fushë

Bejkush Birçe e mbylli karrierën si trajner i Teutës pas ndeshjeve Europiane në mesin e viteve ’90, kur...

“Nga njëra ndeshje në tjetrën”, Ahmet Shqarri:, Linja në Shkodër, për ndeshjen Vllaznia- …..

Kujtimet e gazetarit të mirënjohur Ahmet Shqarri: Qe nga ajo e diel e 2 tetorit 1983, kur Radio...

“Sigurimi dhe Sporti”, ja si i përndiqte rregjimi komunist sportistët

Të harrosh të kaluarën, do të thotë të humbasësh të ardhmen. Sado dramatike, janë copëza historie: ngjarje që...

Vllaznia e vitit 1968, kur Ali Mema luante kundër Tiranës

Një foto historike e publikuar në rrjetet sociale, shihet Vllaznia e vitit 1968. Skuadra shkodrane do të ndeshej...

Aleksandër Kondo, misteri i ndarjes nga jeta, të peshëngritësit të madh shqiptar

U aksidentua apo e vr, anë në Nju Jork? Vd, ekja e legjendës se peshëngritjes shqiptare, Aleksandër Kondo,...

Arbitri i parë shqiptar, që ka drejtuar ndeshje ndërkombëtare

Ky është Qazim Dervishi, atlet dhe futbollist i talentuar. Lindi më 10 qershor 1908 dhe vdiq më 19...

Ali Mema, kolosi i Tiranës, që nuk iu nënshtrua as Partisë

Mbiemri Mema është vetë historia e Tiranës dhe Ali Mema është pa asnjë dyshim njeriu simbol i kësaj...

Doktori-filozof Sokrates

“Democrazia corinthiana” është një nga sfidat më të mëdha që kam përballuar në jetën time profesionale. Kjo lëvizje,...

MOS HUMBISNI

error: INFORMACION I RUAJTUR