Televizion

Home KATEGORI Televizion

Kryevepra e Federico Fellinit, “La Dolce Vita”

Më 19 Prill të vitit 1961 u shfaq në kinematë amerikane kryevepra e Federico Fellinit, “La Dolce Vita”....
Kujtim Spahivogli

Kujtim Spahivogli, artisti rebel dhe disa sekrete nga internimi

Babi im, Ridvani, erdhi me këtë fotografi të rrallë nga Italia. Në fakt, është e vogël sa 4 kuadrate çokollate,...
Bexhet Nelku

Aktori i talentuar Bexhet Nelku (6 qershor 1937 – 21 nëntor 1970)

Bexhet Nelku lindi në Tiranë. Në shtator të vitit 1963, pas diplomimit, pranohet aktor në Teatrin Kombëtar. Provën e parë të suksesshme Bexheti në...
video

Lulëkuqet mbi mure – Përmbajtja dhe rolet

Filmi Lulëkuqet mbi mure është një prodhim i Kinostudios Shqipëria e Re me regjizor Dhimitër Anagnostin i vitint 1976, skenari i të cilit u bazua në romanin "Bonjakët" të shkrimtarit Petraq Qafëzezi. Romani autobiografik...

Si u ekranizua romani “Dasma” i Kadaresë?

AQSH sjell në kujtesë filmin e realizuar nga Pirro Milkani Librat e Ismail Kadaresë kanë qenë gjithnjë frymëzim për regjisorët....
Kur hapen dyert e jetes

Kur hapen dyert e jetës – Përmbajtja dhe rolet

Filmi "Kur hapen dyert e jetës" prodhim i vitit 1984. Regjia : Rikard Ljarja Skenari :Rikard Ljarja Muzika : Zef Çoba Teksti i këngës: Jorgo Papingji Këndon: Frederik...

6 janar 1935: Xhirimet e para me kamera nga vetë shqiptarët

Nga Violeta Murati Dëshmitë e para për prova xhirimesh nga vetë shqiptarët na çojnë në Korçë, në vitin 1935, jo shumë...
video

Njihuni me Ana Kodrën, zëri që shkon në Junior Eurovision (VIDEO)

Trup i vogël me zë potent. Kjo është Ana Kodra, e cilësuar si e vogla Vaçe Zela e skenës shqiptare....
Filmi Toka Jone

Toka jonë – Përmbajtja dhe rolet

Filmi "Toka Jonë" u prodhua në vitin 1964. Regjisor: Hysen Hakani, Skenari:Peçi Dado, Producent: Shqipëria e Re, Muzika: Çesk Zadeja. Përmbajtja e filmit Në një fshat në veri të Shqipërisë...

Udhëtim në Shqipërinë misterioze

Shqipëria, në qendër të filmave dokumentarë, gjatë Luftës së Dytë Botërore. Dhjetëra kineastë francezë, austriakë, italianë apo serbë sjellin imazhe...

MOS HUMBISNI

error: INFORMACION I RUAJTUR