Televizion

Home KATEGORI Televizion
Bujar Asqeriu

Bujar Asqeriu – Biografi

Bujar Asqeriu lindi më 13 gusht 1956 në Vlorë, Shqipëri. Është një aktor i mirënjohur i skenës dhe ekranit shqiptar. U diplomua si aktor nga Akademia e Arteve në Tiranë dhe...
Tingujt e Luftes

Tingujt e luftës 1976 – Përmbajtja e filmit dhe rolet

Filmi "Tingujt e Luftës" prodhim i vitit 1976. Regjisor: Xhanfise Keko Skenari: Flamur Topi Producent: Shqipëria e Re Muzika: Tish Daija. Përmbajtja e filmit Bardhi jetim shkon të punojë në qytet...
Ferdinand Radi

Ferdinand Radi (1942-2004)

Ferdinand Radi u lind në Durrës, në 29 gusht 1942, në një familje intelektuale. Nandi ishte nipi i Vinçens Prenushit nga nëna, e i Lazër Radit nga babai....
Bujar Lako

Bujar Lako (1948-2016)

Bujar Lako 1948-2016 lindi në Tiranë më vitin 1948. Është një aktor i mirënjohur shqiptar. Karierën si aktor e fillon në Teatrin Kombëtar pas mbarimit të studimeve...
Albert Verria

Albert Verria – (3 shtator 1936 – 17 gusht 2015)

Albert Verria (Fier, 3 shtator 1936 - 17 gusht 2015). Pasi mbaroi shkollën e mesme bujqësore, gjatë viteve 1956...
Aleko Prodani

Aleko Prodani (1942 – 2006)

Aleko Prodani (1942 - 2006), është një aktor shqiptar. Thonë se ëndrra e çdo aktori është të vdesë në skenë. Nëse...

Zonja nga qyteti – Përmbajtja dhe rolet

Zonja nga qyteti është një film komedi xhiruar në Shqipëri nga regjisori Piro Milkani i vitit 1976. Skenari: Ruzhdi Pulaha, Producent: Shqipëria e re, Muzika: Agim Krajka. Përmbajtja: Vendimi i...
Margarita Xhepa

Margarita Xhepa, ikona e skenës shqiptare

Të thuash e të përmendësh emrin “Margarita Xhepa” i ke thënë të gjitha. Margaria është burimi i një cilësise të...
Bexhet Nelku

Aktori i talentuar Bexhet Nelku (6 qershor 1937 – 21 nëntor 1970)

Bexhet Nelku lindi në Tiranë. Në shtator të vitit 1963, pas diplomimit, pranohet aktor në Teatrin Kombëtar. Provën e parë të suksesshme Bexheti në...
Filmi Toka Jone

Toka jonë – Përmbajtja dhe rolet

Filmi "Toka Jonë" u prodhua në vitin 1964. Regjisor: Hysen Hakani, Skenari:Peçi Dado, Producent: Shqipëria e Re, Muzika: Çesk Zadeja. Përmbajtja e filmit Në një fshat në veri të Shqipërisë...

MOS HUMBISNI

error: INFORMACION I RUAJTUR