Televizion

Home KATEGORI Televizion
Komisari Drites

Komisari i dritës – Permbajtja dhe rolet

Filmi "Komisari i Dritës" u prodhuar 1966 nga regjisori Dhimitër Anagnosti dhe Viktor Gjika, Skenari: Llazar Siliqi, Producent: Shqipëria e re, Muzika: Tish Daija. Përmbajtja e filmit Çlirimi e gjeti Shqipërinë në padije...
Filmi Ndërgjegja

Ndërgjegjja 1972 – Përmbajtja dhe rolet

Filmi Ndërgjegja është prodhim i vitit 1972. Regjisor: Hysen Hakani, Skenari: Hysen Hakani, Producent: Shqipëria e Re, Muzika: Limos Dizdari. Aktorët në role Rikard Ljarja........ Kujtimi,...
Mihal Luarasi

Gjigandi i regjizures shqiptare Mihal Luarasi

Mihal Luarasi lindi më 16 shtator të vitit 1929 në Korçë është regjisor i njohur shqiptar. Shkollën e mesme e kreu në liceun artistik "Jordan Misja" në Tiranë, ndërsa studimet e...
Bujar Asqeriu

Bujar Asqeriu – Biografi

Bujar Asqeriu lindi më 13 gusht 1956 në Vlorë, Shqipëri. Është një aktor i mirënjohur i skenës dhe ekranit shqiptar. U diplomua si aktor nga Akademia e Arteve në Tiranë dhe...
Bexhet Nelku

Aktori i talentuar Bexhet Nelku (6 qershor 1937 – 21 nëntor 1970)

Bexhet Nelku lindi në Tiranë. Në shtator të vitit 1963, pas diplomimit, pranohet aktor në Teatrin Kombëtar. Provën e parë të suksesshme Bexheti në...
Stolat në park

Stolat në park 1988 – Permbajtja dhe rolet

Filmi "Stolat në park" prodhim i vitit 1988.Regjia: Bujar Kapexhiu, Skenari: Pullumb Kallfa, Producent: Shqipëria e re , Muzika: Rexhep Hasimi.

Si u ekranizua romani “Dasma” i Kadaresë?

AQSH sjell në kujtesë filmin e realizuar nga Pirro Milkani Librat e Ismail Kadaresë kanë qenë gjithnjë frymëzim për regjisorët....
Shoku yne Tili

Shoku ynë Tili – Permbajtja dhe rolet

"Shoku ynë Tili" është një film shqiptar i prodhuar në Shqipëri në vitin 1981. Regjia: Fehmi Hoshafi, Skenari: Qazim Kashari, Naum Bitri & Halil Kamberi, Producent: Shqipëria e re , Muzika: Tahsin Hoshafi. Përmbajtja Tili...
Njerez ne rryme

Njerëz në rrymë – Përmbajtja dhe rolet

Filmi "Njerëz në rrymë" është prodhuar nga Kinostudio "Shqipëria e Re" në vitin 1989, bazuar në romanin me titull Të gjithë lumenjt rrjedhin të shkrimtarit Teodor...
Taulanti kerkon nje moter

Taulanti kerkon nje moter – Permbajtja dhe rolet

Filmi "Taulanti kërkon një motër" prodhim i vitit 1984, i shaqur me 10 janar 1984. Regjia: Xhanfize Keko, Skenari: Nexhati Tafa, Xh. Keko, Producent: Shqipëria...

MOS HUMBISNI

error: INFORMACION I RUAJTUR