KOMUNIZEM

Home KOMUNIZEM

Kur PPSH-ja mbante Pleniumin e 11–të për “shërbimin shëndetësor dhe higjenën”, pas epidemisë së...

Memorie.al publikon një dokument arkivor të nxjerrë nga fondi i ish-Komitetit Qëndror të PPSH-së, ku bëhet fjalë për Pleniumin...

Mahir Domi, kollosi i letrave shqipe i diplomuar në Grenoble, që në moshën 9...

Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon historinë e panjohur të profesor Mahir Domit me origjinë nga qyteti i...

Rugova nën lupën e sigurimit

Rreth vitit 1970 pushteti jugosllav filloi të lejojë vizitat të intelektualëve kosovarë në Shqipëri. Edhe nga Shqipëria filluan...

Politikani i karrierës që Shqipëria veçse e dënonte

Për kontributin e madh në marrëdhëniet ndërkombëtare është dekoruar nga Republika Franceze në vitet 1920, me urdhrin e...

“Babai im, kuronte të bijën e Enverit dhe Spiro Kolekën nga një sëmundje infektive,...

Dashnor Kaloçi/Spartak Topollaj Memorie.al publikon historinë e panjohur të Prof. Dr. Nikolla Dushnikut, mjekut të...

“Xhaxhai im u arratis nga liqeni i Shkodrës në ’63-in, dhe iku në Rodezi...

Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon historinë e panjohur të familjes së njohur shkodrane, Kuçi, ku njëri nga...

Familja që hapi fabrikat e para në Shqipëri në 1914-ën, Nga Aleksandri, Kryetari i...

Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon historinë e panjohur të familjes së njohur me origjinë arumune, Hobdari, pinjollët...

Dëshmia e poetit dhe ish-deputetit: “Ramiz Alia më dërgoi 4 vjet në prodhim për...

Dashnor Kaloçi Memorie.al/Ndërsa kishte botuar poezitë e para me ndihmën e përkrahjen e Kadaresë dhe...

Djali-film, fëmija gjeni që dinte e përmendësh tërë filmin “Skënderbeu”

Ylli Polovina  – Kur në kinemanë e qytetit të Beratit filloi seanca e parë e shfaqjes së filmit...

Ramadan Sokoli: Mes muzikës dhe burgjeve komuniste

Nga Albert Vataj Historia e panjohur e profesorit dhe etnomuzikologut të famshëm, Ramadan Sokoli, pinjoll...

MOS HUMBISNI

error: INFORMACION I RUAJTUR