KOMUNIZEM

Home KOMUNIZEM

“Sa bëhet limoni në Peshkopi, aq bëhet komunizmi në Shqipëri”, SI IA MBYLLËN PETRO...

Ideja ishte e Asimit dhe e Demirit. “Të botojmë një revistë”. Këtë ide e pranuan...

Ish kapiteni i Vaporit “Tirana”: Flota Tregëtare dhe transoqeanikët që u ankoruan në 100...

Rrëfimi për “Telegraf” i  Fore Kureta, ish-kapiteni i vaporit 12 mijë tonësh “Tirana” Befasia, si...

Memorie, Të 18-tët e 74-trës ju përshëndesin

-Nostalgjia dhe malli vijnë për ta çqyer shpirtin – Mustafa Çelkupa dhe fitorja historike e...

Mjekja aktore Anisa Markarian

Ne faqen e saj “Facebookut”, aktorja mjeke Anisa Markarian nuk ka qenë ndonjëherë shumë aktive. E shumta, mund...

Batutat e Mehmet Shehut me fshatarët, Fiqireti, Mund të mos e merrja fare për...

Avokati i njohur, Idajet Beqiri risjell një episod të ndodhur në Vilën e Mehmet Shehut në Tiranë me...

Fletë Rrufe – Tregim nga Ilir Kadia

Fletë Rrufe! Do kem qënë në klasë të tretë fillore kur ju qepa gjithë kërshëri...

Një Shqiptare që ‘magjepsi’ aristokracinë e Vjenës

Nga sallonet mondane, në kampin e internimit në Kavajë, atje ku humbi njërën prej vajzave në moshë të...

Po pse, vëllanë e Panajot Plakut keni vënë ju te Nafta, Debatet e...

Memorie.al publikon disa dokumente historike nga fondi i ish-Komitetit Qëndror të PPSH-së dhe fondin personal të Enver Hoxhës, ku...

Kur intelektualët reagonin për bursën e Lasgush Poradecit

Në periudhën e punimit të doktoraturës, Lasgush Poradeci u përball me një problem ekonomik pasi iu hoq edhe...

Ulu ti Mehmet dhe mos fol, aeroporti do bëhet në Gjadër dhe jo në...

Nga Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon historinë e panjohur me dëshmitë e rralla të ish-Komandantit...

MOS HUMBISNI

error: INFORMACION I RUAJTUR