NA ISHTE DIKUR

Home NA ISHTE DIKUR

Mehdi Frashëri në 1921: Nuk kemi konflikte ndërfetare, por zënka partiake

Nga ARMAND PLAKA Ai njihet si njëri ndër shtetarët më jetëgjatë dhe më me ndikim në jetën politike të Shqipërisë nga...

Një filmim i rrallë i Mbretit Zog në Francë

NGA ILIR IKONOMI Më ra në dorë një tjetër film i shkurtër që tregon Mbretin Zog afër Parisit në gusht...

Temat e gradave shkencore gjatë komunizmit dhe falsiteti i një inteligjencie

Kastriot Dervishi Çështja e plagjiaturave të kohëve të sotme, pra e punëve pa mundim në kërkim të një pune apo emri...

Kongreset e partisë me demonstrim propagande, në kulmin e diktaturës dhe varfërisë

Nga Kastriot Dervishi Kur partitë komuniste organizojnë kongrese të nivelit madhështor me shpenzime, shfaqje, etj, vendi ndodhet në një diktaturë dhe...

GJYSHI I EDI RAMËS FITONTE GARAT ME MAKINA

Fakti që Edi Rama, kryeministër, nuk di ti japë veturës, të paktën deri në vitin 2011, ishte ndër arsyet, jo...

Kujtime që nuk mund të harrohen (Nostalgji)

Mbaj mend autobuzet fizarmonike, si shtyheshin njerezit kur hipnin e zbrisnin, sidomos ne sezon plazhi, vdisje nga shtrengimi, aq sa...

Letra për Enverin: Vaçja, arrogante. Ka 3 muaj që s’vjen në punë dhe merr...

Ekskluzive / Libri i Kaloçit, “Shkrimtarët dhe artistët nën diktatin komunist”, Publikohet raport-informacioni i 17 marsit të vitit 1973 për...

Shën Valentini në diktaturë – Nga Mitro Çela

Në vitin 1982, kësmeti trokiti dy herë në portën e shtëpisë sime. Kësmeti i parë: u martova në moshën 35...

1973-1982/Informatorët në gjimnaze, dosja e drejtimit kundër rinisë dhe inteligjencies

Nga Kastriot Dervishi Në vitet 1973-1982 Sigurimi i Shtetit hyri në shkollat e mesme. Filloi edhe rekrutimin gjimnazistëve. Synim ishte “ruajtja...

1969/Letrat e turistëve të huaj nga Shqipëria: “Fukarallëk i tmerrshëm, njerëz të frikësuar, uritur...

Nga Kastriot Dervishi Regjimi komunist përveçse duhet kujtuar për diktaturën e pashembullt e barbare që ushtroi mbi popullin shqiptar duhet sjellë...

MOS HUMBISNI

error: INFORMACION I RUAJTUR