NA ISHTE DIKUR

Home NA ISHTE DIKUR

Si e ndertoi Musolini sistemin rrugor shqiptar

Në vitin 1925 Qeveria fashiste Italiane e Benito Musolinit i akordoi Qeverisë së Ahmet Zogut një kredi të...

Shqipërinë e priste Islanda, Bejkush Birçe: Skandali në Londër, futbollistët e mi përfunduan të...

Nga Aranit Muraci Në vitin ’90, në Aeroportin e Londrës u arrestuan të gjithë lojtarët e Kombëtares, që kishte thirrur trajneri...

Media gjermane, Ilirët kanë ndërtuar qytetet e para europiane, para 3 mijë viteve

Me titullin “Shqipëria – Vendi dhe Njerëzit,” media bavareze ansbachplus.de, ka shkruar një tekst të shkurtër por plot...

1978, Kursimi i ujit të pijshëm në Shqipërinë komuniste

Në vitin 1978 do të miratohej vendim i Këshillit të Ministrave për përdorimin e ujit të pijshëm me...

Sela, njeriu i veprave të mëdha dhe i një pensioni qesharak

Dikur në kohët e mëparshme, kur duhej të bëhej një punë e vështirë thoshin se kjo punë do gegë. Gegët...

Dita e fundit e Zogut në Shqipëri, dhe jeta e tij si emigrant

Ahmet Zogu, lindi më 8 Tetor 1893 në Burgajet të Matit, dhe u nda nga jeta në Paris...

Koha kur avionët e Enverit luftonin me botën

Njësitë fluturuese të FASH panë aksionin e parë luftarak të tyre në vitin 1957. Pikërisht, më 23 dhjetor të 1957,...

“Shkova fëmi dhe u ktheva plakë… 45 vite në internim.. u vesha nuse atje”

Është historia e Klora Merlikës, simboli i mbijetesës në kampet e internimit, atje ku shkoi fëmijë e kaloi 45 vite...

Kur Migjeni uronte Vitin e ri 1937

“Shok i dashtun, unë përgjithësisht nuk shkruej urime, as për Krishtlindje as për Bajram, as për ditëlindje...

1966-1970: Pionerët gurëskalitës të Beratit

Nga Ylli Polovina  Agim Mero, shef i rinisë në gjysmën e dytë të viteve gjashtëdhjetë, na ka treguar në një bisedë vetëm...

MOS HUMBISNI

error: INFORMACION I RUAJTUR