NA ISHTE DIKUR

Home NA ISHTE DIKUR

“Si dola nënkampion i Ukrainës në kërcimin tre hapësh, pas legjendës, Serbekov…”, Historia e...

Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon historinë e panjohur të legjendës së sportit shqiptar, Mjeshtërit të Merituar të...

“Kur vuri operën, “Mrika”, Enver Hoxha e përgëzoi dhe i kërkoi edhe për Skënderbeun,...

Publikohet historia e panjohur të Prenk Jakovës me origjinë nga Gjakova por i lindur dhe i rritur në...

“Filmin ‘Kur zbardhi një ditë’ të Milkanit, na e kërkojnë shoqëri perendimore të distribucionit,...

Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon historinë e panjohur të disa prej filmave më të njohur shqiptar të...

1924, kur Fan Noli i përshkruante shqiptarët sikur ta kishte bërë sot

Noli është nga ato figura komplekse që rrallë mund t’i kuptosh drejtë, pasi gjithmonë ka diçka të fshehur...

Fatmir Çepani: Ja çfarë ndodhi më 20 shkurt 1991, si u rrëzua busti i...

Lëvizja Studentore e viteve 1990-1991 shënon një nga ngjarjet më të rëndësishme historike të kombit shqiptar në 100...

“ERA E RE”, Kur shqiptarët mposhtën simbolin totalitar

Shqipëria kujton sot, ditën e rënies së bustit të Enver Hoxhës. Në qendër të kryeqytetit, 25 vjet më...

“Nisi të qajë”, Kristaq Mitro tregon bisedën me Adriana Elinin: Jo të gjithë e...

ANILA DEDAJ/ Ajo ishte vetëm 20 vjeçe kur trokiti në dyert e Kinostudios “Shqipëria e Re”… Me...

“SHQIPËRIA NËN RRETHIM”, Sigurimi shpenzoi mijëra dollarë për “emigrantët politikë”

Historianë, studiues dhe drejtues të institucioneve vendase dhe atyre të huaja, u bënë pjesë e temës “Emigracioni politik...

Historitë e panjohura të dy avionëve të huaj që bënë ulje të detyruar në...

Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon historitë e panjohura të dy avionëve të huaj që bënë ulje...

Një nga njerëzit që historia e mban në piedestalin e saj është edhe ai,...

Një nga njerëzit që historia e mban në piedestalin e saj është edhe ai, i madhi Ymer Haxhi...

MOS HUMBISNI

error: INFORMACION I RUAJTUR