fbpx

NA ISHTE DIKUR

Home NA ISHTE DIKUR

Rradha e vajgurit… – Nga Armanda Koko

Është dhjetor. Lata e druve sapo na erdhi, e babi është mërzitur se nuk sollën dy, por...

Dëshmia e djalit të ish-kreut të Ballit Kombëtar, Nexhmijen e mbajtëm 7 vjet në...

Kjo eshte historia e panjohur e “Vajzave me kordele të kuqe” e cila vjen nëpërmjet dëshmive të...

Ekspozohen për herë të parë urdhrat dhe librat e ndaluar në diktaturë

ANILA DEDAJ/ “Muaji i kujtesës”, përmbushi ciklin në ambientet e Bibliotekës Kombëtare. Ditën e djeshme, përmes ekspozitës “Libra...

Letra e Edith Durham për Mit’hat Frashërin dhe kërkesa e saj e veçantë

Në këtë letër Durham jep të dhëna autobiografike, të cilat, me sa duket, ia ka kërkuar Mit’hati për...

“Meqë s’po kupton gjë ose po bën sikur s’kupton, po ta them copë”, Si...

Pasditen e 28 nëntorit 1944, kur parada entuziaste mbaroi, Qeveria e re e niste punën  me një gjest jo...

Viktor Bruçeti: Ca të vërteta kundër regjimit i kam thënë edhe atëherë…

Intervistë e vitit 2009, një vit para ndarjes nga jeta. Nga Aleko Likaj

Si ia mbajti të fshehtë Nexhmije Hoxha testamentin pasuror Enverit

Dashnor Kaloçi Publikohen disa dokumente të rralla arkivore të nxjerra nga Arkivi i Ministrisë së...

Kërkesat dhe ftesat që Noli të vinte në Shqipëri

Në një letër që Sejfulla Malëshova i dërgon Fan Nolit, më 27 gusht të vitit 1945, ndër të...

L’univers Israelite në 1939: Një mjek hebre i erdhi në ndihmë Mbretëreshës Geraldinë në...

Nga Aurenc Bebja “L’Univers Israélite” ka botuar, me 21 prill 1939, në faqen n°15,...

Shoku Enver, operat nuk janë si bukët që i fut në furrë

Nga: Dashnor Kaloçi Kompozitori Prenk Jakova ishte me origjinë nga Gjakova, por i lindur dhe...

MOS HUMBISNI

error: INFORMACION I RUAJTUR