Ngjarje

Home Ngjarje

1938, E vërteta e filmit “Koncert ne vitin 1936”! Ftesa e Koncertit që u...

Nga Dr. Hasan Bello, historian. Ftesa te koncertit te sopronove Tefta Tashko Koco dhe Lola Aleksit ne vitin 1938. Ne kundershtim...

Shuhet i fundit i Ahengut Shkodran Shyqyri Alushi

Ka ndërruar jetë këngëtari i njohur shkodran Shyqri Alushi Ai konsiderohet si një prej këngëtareve më të mirë shkodran me një...

Dashuritë e ndaluara të plazhit me gjermano-lindorët

Një kthim pas në kohë, atëherë kur plazhi ishte vendi ideal jo vetëm për të pushuar, por edhe për të...
video

VIDEO E VITIT 1965-Si u ndërtua Superfosfati i Laçit dhe si u popullua qyteti

Pamjet filmike i përkasin një dokumentari të vitit 1965 të Kinostudios dhe tregojnë procesin e ndërtimit të Uzinës së Superfosfatit...

“Nuk ju jap dot shtëpi, nuk ma lejon kushtetuta”, i tha Ramiz Alia...

Nga Kastriot Dervishi, historian/ Ramiz Alisë-kryetar i Presidiumit të Kuvendit Popullor u takua me Nënë Terezën pak ditë para se të...

Si ndiqte SIGURIMI gjigantin Aleksandër Kondo. Historia e patreguar më parë

U aksidentua apo e v..ranë në Nju Jork? Vd.ekja e legjendës se peshëngritjes shqiptare, Aleksandër Kondo, vijon të jetë e...
video

Historia e traktoristit të dalluar në komunizëm (Video)

Riza Burja është një tjetër personazh i vitit 1972. Regjimi i atyre viteve e kishte shpallur atë “Hero të punës...
video

1996 – Mbërritja e Mario Kempes në Lushnjë. Si u prit ish-kampioni (VIDEO)

Ata që kanë lindur në mesin e viteve 90 apo edhe diçka më tej, as nuk mund mendojnë se...

“Robert Ndrenika me kasketën e Enverit”, rrëfimi i regjisorit: Si më detyruan ta xhiroj...

ALMA MILE/ Kur kthehet pas në kohë dhe i kujtohen ato vite, ai qesh me “mendjelehtësinë” dhe guximin e të...
video

Stalini dhe Enver Hoxha ne Moske me 1952 (VIDEO)

Pamje te rralla video, ku tregohet mbledhja e Partise Komuniste te Bashkimit Sovjetik, ku fjalen e rastit e mban Josiv...

MOS HUMBISNI

error: INFORMACION I RUAJTUR