Personazh

Home Personazh

Ish-kryeprokurori i Enverit, Spiunët që fundosën sekretarin e tij

Ka qenë mesnata e 10 nëntorit 1981, kur forcat e Policisë Sekrete kanë arrestuar në fshehtësi Vahid Lamën,...

Mbretëresha Geraldinë, njerku hokatar, dhe vëllai 14 vjeç, tregojnë sa u befasuan nga dasma

“Ce soir” ka botuar, të dielën e 22 majit 1938, në faqen n°5, intervistën e të dërguarit...

Takim pas 45 vitesh, në aeroportin e Bolonjës!

45 vite në vetmi, kalvari i çiftit simpatik, ushtarakut elegant shqiptar Valentin Pervizi e vajzës së bukur bolonjeze, Maria Gorizzia

Deklarata e kryeministrit grek, për Enver Hoxhën në OKB, 1946

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France Nga Aurenc Bebja*, Francë –...

1947, Kur Enver Hoxha i quante italianët ‘minj’, e ‘të prapambetur’ , përkrah ambasadorit...

Nga Kastriot Dervishi Për të kuptuar çfarë udhëheqësish kemi pasur, ndër të tjera na shërben...

Irma Libohova, Dikur kënga dëgjohej, sot vetëm shikohet

Këngëtarja e njohur shqiptare në këtëintervistë flet për lidhjen me muzikën, kolegët, miqtë, kalendarin e aktiviteteve, si dhe...

Bisedë me Nënë Terezën në vendlindjen e saj

Intervistoi: Don Lush GJergji, Shkup, 28.03.1978 Që nga takimi im i parë me Nënën Tereze,...

Margarita Xhepa: Xhirimet e “Koncert në vitin ‘36”, historitë me Albert Vërrinë

Nga: FATMIRA NIKOLL I vogël, shkonte në amfiteatrin e Apolonisë, ulej në shkallët e teatrit...

Mihal Grameno u drejtohet atdhetarëve idealistë

Në një letër drejtuar bashkëkombave të vet në 1909, Mihal Grameno, një nacionalistët nga më aktivët dhe patriot...

Çfarë ka thënë Dritëroi dhe Pagarusha për Vaçe Zelën

Vaçe Zela lindi më 7 prill 1939, në qytetin e vogël të Lushnjës. Padyshim mund të themi se...

MOS HUMBISNI

error: INFORMACION I RUAJTUR