In memoriam, Lamtumira e Avni Haxhiut

0
Nga BUJAR QESJA Më dhëmb edhe ikja e jote Avni. Nuk mund të më shkonte ndërmënd, sikur edhe profetin të bëja,...

“PËRPARA SHEGËS ME LULE” – Lumo Skëndo

0
Nga Këzëll-Topraku në Eren-Qoj shkonja shpesh dhe kurdoherë kthehesha më këmbë. Ajo orë ecjeje, që në dekor i njihja çdo...

“Qeveria e Vlonës e emnoi Esadin ministër”

0
Publikohen disa shkrime të panjohura, botuar në shatorin e vitit 1913, në gazetën “Përlindja e Shqypniës” në Vlorë Këto punë s’muarr...

17 shkurt 1938, lindi aktorja e mirënjohur Antoneta Papapavli (1938 – 2013)

0
Antoneta Papapavli lindi në Përmet më 17 shkurt të vitit 1938, dhe vdiq ne Tiran me 13 shator të vitit...

Poeti Frederik Rreshpja përkujtohet në 15 vjetorin e ndarjes nga jeta

0
Frederik Rreshpja është poet i njohur. Frederik Rreshpja lindi në Shkodër më 1940. Disa biografë ditëlindje të tij marrin vitin...

28 Janar 1997, u nda nga jeta kardinali i parë i Kishës Katolike Shqiptare,...

0
Mikel Koliqi lindi më 29 shtator 1902, i biri i Shan Koliqit dhe Ages së Cuk Simonit, nga...

28 Janar 1936, lindi Ismail Kadare, gjeniu i letrave shqipe, i urojmë jetë të...

0
Ismail Kadare është shkrimtar dhe autor këngësh shumë i njohur. Ismail Kadare u lind në Gjirokastër, ku përfundoi...

Tek prisnim të piqeshin kushtet, na u kalbën dëshirat

0
Faik Konica ishte intelektual i papërsëritshëm shqiptar, dëshmi janë edhe thëniet e mëposhtme, që u mblodhën, u përkthyen...

Letra e një nëne, Mund të kisha liri, por zgjodha të kem fëmijë

0
E paramendoj ndonjëherë se si do dukesha unë po të mos kisha fëmijë? Do të nxitoja për punë...

Peter Bici si legjendë e skenës underground të skejtbordit në Amerikë

0
Pak prej jush mund të dinë se kush është Peter Bici, e kjo për faktin se tashmë...
error: INFORMACION I RUAJTUR