Maria Kallamata

Aktorja Marika Kallamata

0
Marika Kallamata lindi në Fier më 17 nëntor 1930, është aktore i njohur shqiptare. Aktivitetin artistik e filloi në Teatrin...

Viktor Zhysti, një nga aktorët më të mirë shqiptar

0
Nga Eugent Kllapi Viktor Zhusti është një nga aktorët më të mirë shqiptar. Lindi më...

Faik Konica, Ne shqiptarët nuk vemë dot mend

0
Dukë parë dhë dukë dëgjuar, bota mësojnë ment dhë ndërtohën. Ne Shqipëtarët s’marim dot mësimë; malët të tundën...

Historia e rrallë, kur mbreti Zog kundërshtonte zgjedhjet e 1945, e kërkonte të kthehej...

0
Një gazetari të “Daily Express”-it i tha: “Jam në ankth për t’u kthyer në Shqipëri, qoftë edhe...

1969/ Dashuri në Tiranë!

0
Në një mbledhje të Kongresit të Partisë Komuniste të Rumanisë në Bukuresht në vitin 1961, Hrushovi su lmoi...

Spikerja Tefta Radi: Ju rrëfej mbresat nga jeta ime në RTSH

0
DOSSIER/ Rrugëtimi i rrallë i RTSH Në kuadrin e Dossierit “Historia e rrallë e RTSH”...

Isha si magnet për meshkujt, Televizioni ka qenë dhe Ferri dhe Parajsa, çfarë rrëfente...

0
Spikerja e parë e lajmeve në Radio Televizionin Shqiptar Stoli Beli, e cila ndërroi jetë jetë në moshën...

Ylljet Aliçka:, Njohja ime me Xhuvanin, kur xhironim “Parullat”

0
Fatmira Nikolli – 18 vite më parë, karriera e Gjergj Xhuvanit shënonte një kulm, që e ngriti regjisorin në...

Kur Enver Hoxha uronte Brazilin përfitoren e Botërorit 1970

0
Një letër është bërë publike kohët e fundit ku ish-lideri komunist i uron fitoren e Kampionatit Botëror të...
Aristidh Kola

Aristidh Kola, arvanitasi dhe shqiptari i madh – Nga ABDURRAHIM ASHIKU

0
Më 2 gusht të vitit 2013 pata nderin të marr në tubimin qendror “Ditët e diasporës” çmimin pastmortum që Ministria...
error: INFORMACION I RUAJTUR