Personazh

Home Personazh

Kush ishte filantropi Thoma Turtulli që i dhuroi Korçës bibliotekën, kinemanë, liceun dhe spitalin...

Dikur e njihnin të gjithë. Sot pak njerëz në Korçë e jashtë saj dinë për të. Ai ishte një nga...
Xhon Belushi

John Belushi, gjeniu shqiptaro-amerikan i skenës dhe ekranit botëror

Përveç filmave ku ka luajtur, përveç albumeve muzikore në emër të „Blues Brothers“ (Vëllezërit bluz), John Belushi, ndoshta edhe për...
Gaqo Cako

Gaqo Çako, tenor i madh shqiptar

Gaqo Çako ka lindur më 24 janar 1935, është këngëtar shqiptar. Mban titullin Artist i Popullit. Tenori legjendar, Gaqo Çako, Artist i...
Elena Peshkepia

Shqiptarja Elena Peshkopia, e para femër në botë me doktoraturë në filozofi

Elena Lucrezia Peshkopia është e para grua shqiptare në botë që në vitin 1678 ka arritur të marrë doktoraturën në...
Naim Frasheri

Si e “vranë” Naim Frashërin, me largimin nga Teatri Popullor, në 1973?

Në lamtumirat e trishta, humbjet e mëdha të shkurtit është, pa dyshim, edhe vdekja e parakohshme e artistit të shquar...
Pjeter Arbnori

Le të kujtojmë Pjetër Arbnorin, Mandelën e Ballkanit

I d.ënuar me v.dekje nga regjimi komunist, dënim që iu kthye në 28 vjet b.urg  në b.urgjet e diktaturës. Mandela ose Madiba,...
Tonin Guraziu

Lavdia dhe tragjedia e pianistit të madh shkodran Tonin Guraziu

Lavdia dhe tragjedia e pianistit Tonin Guraziu Në 10 janar u mbushën plot 18 vjet që mbylli sytë, në moshën 91...
Lazer Filipi

Lazër Filipi, aktori që luajti Leninin…

Lazër Filipi lindi në Shirq të Shkodrës më 7 shkurt të vitit 1921, është aktor dhe skenarist i mirënjohur shqiptar....
Faik Konica

Shqipëria e gjykuar prej një zonje angleze – Nga Faik Konica

Miss Edith Durhami është një zonjë inglize qi flet më tepër se pesë gjuhë edhe ka parë shumë vënde. Ka...
Ndoc Gjetja

Ndoc Gjetja POETI ME FYTYRË KRISHTI

Ese nga KOLEC TRABOINI Ndoc Gjetja është(nuk mund të përdorim kurrsesi pas datës 7 qershor 2010 kohën e shkuar të foljes),...

MOS HUMBISNI