Personazh

Home Personazh

Papa Gjon Pali, kur zbriti nga avioni në tokën shqiptare, Prill 1993

Dita historike e paharrueshme e 25 prillit të vitit 1993, ishte Ditë e Bekuar prej Zotit për Shqipërinë,...

Lajm i hidhur për futbollin, Ndahet nga jeta ikona e klubit të Tiranës e...

Lajm i hidhur për futbollin e Tiranës dhe Kombëtares. Ndahet nga jeta Fatmir Frashëri një nga ikonat e...

Tiranë, 5 prill 1961, “Mehmet Shehu, letër Traktatit të Varshavës, Bazën e Vlorës s’do...

HISTORI/ “Albanian Free Press” publikon dokumente autentike nga arkivat e Traktatit të Varshavës, rreth krisjes së marrëdhënieve mes...

Historia e hidhur e familjes së Eqrem bej Vlorës

Ministër i Jashtëm, Ministër i Kulturës, Ministër i Tokave të Lirueme, ambasador i Shqipërisë në Londër dhe në...

Mjeku francez, Përse Enveri nuk i hapte kufijtë e Shqipërisë?, Ma tregoi vetë sekretin

INTERVISTA/Flet Hasan Luçi, ish-zbulues politik i Shqipërisë në Francë: Kur vdiq Enveri, profesori dhe mjeku francez, Pol Miliez dha...

Kujtimet e mia për ish-Kryeministrin, “Adil Çarçani, flori ishte dhe flori mbeti”

Një portret për ish-Kryeministrin, ish luftëtarin e shquar antifashist, Adil Çarçani, që neofashistët e sotëm e konsiderojnë “kri,...

Dy dekada pa aktorin Pandi Raidhi

Nga ALBERT VATA Pandi Raidhi, aktori që i’u dha me mish e me shpirt roleve...

1982, Udhëheqja debat zoologjik për pulat dhe vezët

Nga Kastriot Dervishi Shihini udhëheqësit si diskutojnë për pulat si të ishin prerë për zoologji....

“Si u zbulua lidhja e fshehtë me diplomatin e huaj”, mjeku i Enver: Agjentët...

Në përshkrimin që i bën Isuf Kalo profilit të Marjetës, gruas së djalit të Mehmet Shehut në librin...

ELA TASE “Volejbollit i fala jetën, të arrish majat, duhet punë”

Ela Tase, më e mira e gjitha kohërave të volejbollit shqiptar, ishte e ftuar në rubrikën “Legjendat e...

MOS HUMBISNI

error: INFORMACION I RUAJTUR