Personazh

Home Personazh

Te faleminderit Vella… dhe u largua per te mos ta pare me ne jeten...

Nga Pirro Minella Millona Nuk e di pse mu kujtua ky episod, ndodhur diku ne...

Regjisori që e çuan të punojë si traktorist

Mit’hat Fagu rrëfen rrugëtimin e tij artistik në ish-Kinostudion “Shipëria e re”. Një udhëtim në kinematografi, në të...

Nga Piro Milkani rrëfimi Kitara kineze, nga vepra E pabesueshme, por e vërtetë

Kur u ktheva përfundimisht në Shqipëri përveç vapës se madhe të korrikut të vitit 1961 edhe gazetat i...

Erli Gurra, mjeshtri i violinave

Entela Resuli Erli Gurra njihet si mjeshtëri i violinave. Ai është tiranas dhe laboratorin e...

Byrek e tavë kosi, restoranti shqiptar në New York

New York, një nga qytetet më të mëdhenj në botë, e tepër të njohur për gamën shumë-ngjyrëshe të...

Aleksandër Moisiu, Teatri është art për të rinjtë, T’u lëmë vendin atyre

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 25 Korrik 2018 Gazeta kulturore franceze, “Comoedia”, ka botuar, të...

1969, Enver Hoxha, Mihal Duri ishte pak anarkist

Nga Kastriot Dervishi Rezerva ndaj Mihal Durit ka pasur edhe vetë Enver Hoxha. në raportin...

Blendi Fevziu rrëfen heroin e tij, Kush ishte Iljaz Toptani, aventurieri që u...

U martua 6 herë. Një herë me një pasunare diamantesh, një tjetër aktore, një tjetër e apasionuar pas...

Njeriu me top në kinematografinë shqiptare, brilanti Timo Flloko

Timo Flloko është një nga personalitetet më të vlerësuar të kinematografisë shqiptare dhe skenës teatrore. Rolet e shumta...

Nga refuzimi i Edith Durham, te letrat me të dashurat, një album për Mid’hat...

Në prag të Kongresit të Manastirit, për të nderuar kryetarin e kësaj ngjarjeje historike, 111 vite më vonë,...

MOS HUMBISNI

error: INFORMACION I RUAJTUR