Personazh

Home Personazh

Kur shpalleshe kulak, sepse nuk i kishe dhënë vajzën për grua sekretarit të partisë

Të shpalleshe kulak gjatë regjimit komunist në Shqipëri, do të thoshte të shkatërroheshe ekonomikisht, por edhe të dë,...

Letra e Beqir Ballukut për Enverin, Mos më quani armik, kam pasur koncepte borgjezo-revizioniste,...

Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon letrën e plotë të ish-Ministrit të Mbrojtjes, Beqir Balluku për Enver...

Raporti i Kadri Hazbiut, Emisionet e Radio-Tiranës, të mërzitëshme për turistët, pa interes, shokët...

Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon ekzkluzivisht dokumente të panjohura të Sigurimit të Shtetit, Sektorit të Jashtëm...

Konkursi që bëri të famshëm 30 vite më parë Luan Ramën

Një video e rrallë e para 30 viteve, publikuar nga Luan Rama i LSi i cili ka qenë...

‘Kanë arrestuar sopranon’, Historia prekëse e vajzës korçare

... përshpëritjet nën zë korridoreve të radio-Tiranës, majin e vitit 1947. Po bastiseshin arkivat... të shuhet zëri i...

Publikohen thesare të ‘humbura’ të kulturës, FOTOJA e pasaportës dhe fletëhyrjes, së Kadri Roshit,...

Poeti i njohur Petrit Ruka ka nxjerrë nga arkivat e tij disa 'thesare të çmuara' për kulturën tonë.

17 vite në Amerikë, si kanë ndryshuar legjendat e artit, Pirro dhe Pavlina Mani

Prej 17 vitesh aktorja e njohur Pavlina Mani dhe bashkëshorti i saj, regjisori Pirro Mani janë larguar në...

“Në këtë botë nuk ka njerëz të përjetshëm, por kalimtarë…” – Teodor Keko

Dhe, në fjalët e fundit Teodor Keko do bënte letërsi. “Në këtë botë nuk ka...

Henry Smith Williams 1904, “…Shqiptarët janë popullsia më e vjetër në Europë”

Përkthyer e përshtatur: Altin Kocaqi Iliria ishte trualli i civilizimit të sotëm europinë

“Radioloja’ e Sigurimit Shqiptar, fjalët e koduara që futën në kurth Hamit Hatjanin, maj...

Nga FERDINAND DERVISHI Pashtriku, 31 korrik 2019: Fjalët e koduara që futën në kurth Hamit...

MOS HUMBISNI

error: INFORMACION I RUAJTUR