Personazh

Home Personazh
Mihal Stefa

Aktori i mirnjohur Mihal Stefa (1902-1980)

Mihal Stefa lindi në Korçë në vitin 1902 dhe vdiq në Tiranë më 16 korrik të vitit 1980, ishte aktor i njohur shqiptar. Në skenë për herë të parë...
Erand Libohova

Një nga yjet e këngës Eranda Libohova

Eranda Libohova është një këngëtare shumë e njohur. Eranda eshte motra e kengetares Irma Libohova. Eranda ka filluar...
Safet Berisha

Ish-kapiteni legjendar i FK Partizanit Safet Berisha (1949-2016)

Berisha, ishte futbollist i njohur i viteve 1968-1983 Safet Berisha i lindur në Durrës në 11 nëntor 1949 ka qenë një...
Laver Bariu

Ne kujtim te mjeshtrit te muzikes Laver Bariu (1929-2014)

Laver Bariu (lindi në Përmet më 2 maj 1929, vdiq me 26 janar 2014), ishte personalitet i shquar i muzikës popullore shqiptare si muziktar popullor...
Lola Gjoka

Pianistja e talentuar Lola Gjoka (1910-1985)

lindi në Sevastopol të Rusisë, më 22 maj të vitit 1910 në një familje emigrantësh shqiptarë, me origjinë nga Bulgareci...
Gonxhe Bojaxhiu

Gonxhe Bojaxhiu me kostum popullor të Prizrenit

Ministria e Punëve të Jashtme e Shqipëri e ka publikuar një letër të rrallë në gjuhën shqipe, të shkruar nga...

Mark Kaftalli, “Paganini” shkodran i violinës Nga Ramazan ÇEKA

Nuk është e lehtë që në përmasat e këtij shkrimi të përshkruhet e të thuhet gjithçka rreth një figure me...

Aktori Shkëlqim Basha

Shkëlqim Basha lindi në Tiranë në vitin 1945, është aktor i njohur shqiptar. Kreu shkollën e lartë për aktorë “Aleksandër Moisiu”, pranë Teatrit Popullor në...

Ana e panjohur të legjendës së skenës – Rrëfehet djali i Kadri Roshit: Amaneti...

Kliti Roshi, djali i Kadri Roshit, në një rrëfim të gjatë për “Tirana Observer”, tregon anën e panjohur të babait...
Gjon Karma

Aktori Gjon Karma “Artist i Merituar”- (1915-1994)

Gjon Karma lindi në Shkodër më 18 mars të vitit 1915 dhe vdiq në Tiranë më 13 janar të vitit 1994, ishte një aktor i njohur shqiptar. Gjon Karma filloi aktivitetin artistik në...

MOS HUMBISNI

error: INFORMACION I RUAJTUR