TE VERTETA

Home TE VERTETA

Dudka, historia e gruas pa makiazh, – Nga Vepror Hasani

Nga Vepror Hasani Ajo e kishte emrin Mamudi, por të gjithë e thërrisnin...

1890, kur një vajzë shqiptare, çonte si pajë, një piano

Marrë nga: Albumi Akordet e Kosoves Në shekullin e kaluar e ndoshta edhe...

Enveri në Byro 1979, Kooperativistët e Lenka Çukos, ofruan fonde për tërmetin

Memorie.al publikon dokumente historike me proces-verbalin e datës 19 prill të vitit 1979, ku Enver Hoxha zhvilloi një mbledhje...

Mbreti Zog nga Kajro 1949, Jam autoriteti i vetëm legjitim shqiptar

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 7 Dhjetor 2019 “Combat” ka botuar, të enjten e 1...

Shënimi i Enverit 1969, Çabej të mos dalë më jashtë shtetit, e ka tepruar

Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon korrespodencën me letrën denigruese të Enver Hoxhës të dhjetorit të vitit 1969,...

Enveri në Bahçallëk 1979, Tërmeti lëkund malet por jo zemrat tona

Memorie.al publikon dokumente historike nga fondi arkivor i ish-Komitetit Qëndror të PPSH-së me fjalën e udhëheqësit komunist Enver Hoxha...

Historia befasuese mes Nënë Terezës dhe Enver Hoxhës

Enver Hoxha kërkoi që raportimi i bisedës konfidenciale të Ministrit të Jashtëm Francez me ambasadorin shqiptar në Paris...

Bujar Kapexhiu, Pas mbledhjes në Estradë, bëra punë krahu te Josif Pashko

Nga Rezarta Delisula Ai është një figurë multidimensionale. Regjisor, skenarist, karikaturist, konferencier… e që sot...

Kujtimet e At Zef Pllumit, 29 nëntor ’44, komunistët hynë në Shkodër

29 nandori gdhini ditë e zymtë dhe e ftohtë. Në orën 10.30 – 11.00, nëpër rrugët kryesore të...

Raporti i Sigurimit, Bekim Fehmiu kishte ëndërr të luante rolin e Skënderbeut

Iv Kaloçi Memorie.al publikon raportin sek, ret të Sigurimit të Shtetit i realizuar nëpërmjet Drejtorisë së...

MOS HUMBISNI

error: INFORMACION I RUAJTUR