fbpx

TE VERTETA

Home TE VERTETA

Servete Maçi, mësuesja e shkollës së parë femërore në Tiranë

Në një ditë të shënuar si kjo e sotmja, për të gjithë mësuesit dhe ata që vërtetë punuan...

“Kjo është edhe fotografia e martesës, mor’ burrë”

Një foto e munguar në kohën e martesës që u realizua kur Ibrahim Sokoli dhe Shanisha Dosti ishin 70 e ca vjeçarë ....

‘Mos më qëlloni’-Fjalët e fundit të Ramize Gjebreas

Ramize Gjebrea lindi në 20 prill të 1923, në Gjirokastër, nga ku vinte babai, dhe nënën i kishte...

Sherif Merdani zbulon sekretet, Pse Pippo Baudo s’pranoi të tregoja historinë e dënimit tim...

UVIL ZAJMI/ Monologu i Alketa Vejsiut në skenën e Aristonit, e përloti kantautorin Sherif Merdani. Ajo tha...

Edith Durham, parashikimi për Shqiptarët

EDITH DURHAM, PARASHIKIMI PËR SHQIPTARËT "Unë ju siguroj se ata janë Bismarkë të vërtetë. Një...

Enver Hoxha, një udhëtim i panjohur në Beograd

ENVER HOXHA, TRI VIZITA NË BEOGRAD Foto: Albumi Akordet e Kosovës

Kur përpara 40 vjetëve, në Shkoder u perpiqshim me ba Shqipninë, shumë gjysha na...

“Falnderoj Drejtësinë Popullit që po më jep fjalen e fundit në këte kohë të kritikshme per mue. Fjala...

Historia tragjike e mjekut të njohur shkodran, i diplomuar në Paris, Komunistët i...

Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon historinë e panjohur të familjes shkodrane Prelaj, me origjinë të hershme nga...

“Si u arratisëm me varkë nga liqeni i Pogradecit, 16-të pjestarët e familjes në...

Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon historinë e familjes Fejzollari nga Pogradeci, e cila në korrikun e vitit...

“Unë jam dakort me Spiro Kolekën që të ulim numrin e bagëtive të fshatarëve”,...

Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon proçes-verbalin e mbledhjen së Byrosë Politike të Komitetit Qëndror të PPSH-së të...

MOS HUMBISNI

error: INFORMACION I RUAJTUR