fbpx

TE VERTETA

Home TE VERTETA

KUR HOXHA ALI KRAJA MBAJTI FJALIMIN E FAMSHEM MBI VARRIN E AT GJERGJ FISHTES

Fjalimi i tij në ceremoninë e varrimit të klerikut të shquar, at Gjergj Fishta, është një ndër fjalimet më...

Pirro Milkani rrëfen si e pajtoi Dritëroin me Ismail Kadarenë. Takimi pas shumë kohësh...

Ismail Kadare mungoi në homazhet që u organizuan për nder të Dritëro Agollit në Pallatin e Kongreseve. Por regjisori Pirro Milkani...
Hysen Biza

Hysen Biza: një “Daj Cen” i rrallë i skenës teatrore

Nga Bardha Nergjoni Aktori që njohu tri kohërat e teatrit dhe estradës, do të shfaqej në skenë për herë të parë me...

Gjon Paramthioti, Presidenti i parë i Interit, Çami i cili themeloi atë klub

Nga Moisi Dalipi/ Të nderuar miq. Në rubriken “Nje foto eshte nje histori” ju sjell sot foto mes...

1946, kur buka jepej me triska

Foto ne vazhdim osht e vitit 1946 kur buka jepej me triska ( mo von u qujt tollon...

Rrëfehet djali i Elena Gjikës: Vuajtjet e nënës sime, nusja e djalit të ish-kryeministrit

Në vjeshtën e vitit 1947 i dëbuan nga shtëpia në Tiranë duke i dërguar në vendin Katër Rrugët...

Dinastia e matematicienëve “FUNDO”

Nga Klodi Stralla. Vështirë se gjen kaq shumë matematicienë nga e njëjta familje sa familja Fundo në Korçë. Janë disa çifte vëllezërish,...

Ish kapiteni i Vaporit “Tirana”: Flota Tregëtare dhe transoqeanikët që u ankoruan në 100...

Rrëfimi për “Telegraf” i  Fore Kureta, ish-kapiteni i vaporit 12 mijë tonësh “Tirana” Befasia, si...

Anija “Mati”, Udhëtimi i vaporit, nga porti i Durrësit për në Kostancë

Nga Nesip KAÇI “Mati” transportonte konjak, raki dhe cigare  Vapori “Mati” ishte...

Duhani, ky zakon burrash!, Por për prodhimin e tij në Shqipëri, punonin më shumë...

Nuk dimë se kur u kthye në simbol viriliteti duhanpirja. Mirëpo, mes atyre pak fotografive...

MOS HUMBISNI

error: INFORMACION I RUAJTUR