fbpx

TE VERTETA

Home TE VERTETA

Amaneti i Ernest Koliqit

Nga: Frank Shkreli Ishte 15 Janari i vitit 1975 kur bota shqiptare mësoi se Profesor...

Kërkesat dhe ftesat që Noli të vinte në Shqipëri

Në një letër që Sejfulla Malëshova i dërgon Fan Nolit, më 27 gusht të vitit 1945, ndër të...

L’univers Israelite në 1939: Një mjek hebre i erdhi në ndihmë Mbretëreshës Geraldinë në...

Nga Aurenc Bebja “L’Univers Israélite” ka botuar, me 21 prill 1939, në faqen n°15,...

Shoku Enver, operat nuk janë si bukët që i fut në furrë

Nga: Dashnor Kaloçi Kompozitori Prenk Jakova ishte me origjinë nga Gjakova, por i lindur dhe...

Një histori e panjohur më parë, që hedh dritë mbi një nga misionet humanitare...

Foto të rralla e histori njerëzore të panjohura më parë brenda strehave vorfnore në Shqipëri janë publikuar sëfundmi....

1911, Ismail Qemali për “Le Figaro”:, Pse paqja mes shqiptarëve dhe turqve është e...

“Le Figaro” ka botuar, të shtunën e 15 korrikut 1911, në faqen n°4, një shkrim në lidhje...

Nata e fundit e jetës së Naim bej Frashërit

O shqipëtarë, në doni të nderoni kujtimin e këtij njeriu të math që po e qan sot e...

“Si dola nënkampion i Ukrainës në kërcimin tre hapësh, pas legjendës, Serbekov…”, Historia e...

Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon historinë e panjohur të legjendës së sportit shqiptar, Mjeshtërit të Merituar të...

“Kur vuri operën, “Mrika”, Enver Hoxha e përgëzoi dhe i kërkoi edhe për Skënderbeun,...

Publikohet historia e panjohur të Prenk Jakovës me origjinë nga Gjakova por i lindur dhe i rritur në...

“Filmin ‘Kur zbardhi një ditë’ të Milkanit, na e kërkojnë shoqëri perendimore të distribucionit,...

Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon historinë e panjohur të disa prej filmave më të njohur shqiptar të...

MOS HUMBISNI

error: INFORMACION I RUAJTUR