Thenie

Home Thenie

“Si një popull i vogël si shqiptarët ka mujt me nxjerr kaq shumë rrugaça”

Tashmë që janë mbushur 12 vjet nga vdekja e tij, At Zef Pllumi na rikthehet në kujtesë, jo...

Thënie nga Gjergj Fishta:, Më dhemb kryet nga njato parla-parla të parlamentarëve, – dokrra...

Cilësohet poet kombëtar e njihet edhe si Homeri shqiptar. Gjergj Fishta (23 dhjetor 1871 – 30 dhjetor 1940),...

Armiqtë e Shqipërisë, janë vetë shqiptarët, jo të tjerë, Faik Konica

Armiqtë e Shqipërisë janë shqiptarët, jo të tjerë. Shqiptarët kanë shkruar me gjakun e tyre më tepër se...

“Kur vetja i hyri shumë në qejf, kapërceu lumin dhe u mbytë në përrua”

Dhjetë thënie nga Dritëro Agolli 1. Kur vetja i hyri shumë në qejf, kapërceu lumin...

Faik Konica, Shqiptarët janë një komb që i pëlqen të lëvdojë veten, ndaj nuk...

Ende në ditët e sotme, thëniet e Konicës vlerësohen të jenë një pasuri kombëtare. Pjesa...

Kemi më tepër nevojë për humanizëm sesa për makina

Nga Charlie Chaplin Jeta mund të bëhet e lirë dhe e bukur, por ne jemi...

Fjalë të urta nga Sami Frashëri

” Edukata është një petk që do ta veshë njeriun derisa do të jetë gjallë, prandaj duhet pasur...

U solla si hajvan… më mbetej të vuaja!

Mbreti i filmit pa zë, mjeshtri jeshtër i tragjikomedisë, duke luajtur të nëpërkëmburin dhe të braktisurin,  e bëri spektatorin...

DASHURIA E VËRTETË ËSHTË TË DUASH DERISA TË DHEMB! NËNË TEREZA

Shën Nënë Tereza tregon dy ngjarje të bukura dhe unike që i ka përjetuar në jetën e saj,...

Konica: Populli shqiptar ka disa veti shumë të mira…por një bandë maskarenjsh, rryshfetçinjsh, kanë...

Faik Konica ishte një nga personalitetet më në zë të kulturës dhe letërsisë shqiptare. Prozator dhe poet, publiçist...

MOS HUMBISNI