Thenie

Home Thenie

Thënie të pavdekshme nga Dritëro Agolli: Ka fjalë që qajnë dhe lotë që flasin

Gabimi i një doktori varroset në tokë. Gabimi i një arkitekti bie në tokë, kurse gabimi i një mësuesi ecën...

Disa thënie nga Tupac Shakur

“Ti mundesh ose të shpenzosh minuta, orë, ditë, javë, apo edhe muaj të tërë duke e analizuar me detaje një...

Armiqtë e Shqipërisë, janë vetë shqiptarët, jo të tjerë, Faik Konica

Armiqtë e Shqipërisë janë shqiptarët, jo të tjerë. Shqiptarët kanë shkruar me gjakun e tyre më tepër se...

Dritëro Agolli: Pa çaste zënkash, s’ka dashuri…

Dritëro Agolli, poeti dhe shkrimtari i madh nga Shqipëria ka lenë pas vetes shumë vargje poezish, e libra mjaft të...
Ernest Koliqi

‘Çdo Shqiptar krijon nji Shqipní mbas qejfit të vet’

Disa mendime nga Ernest Koliqi për shqiptarët që merren përditë me politikë! Mendime aktuale… Fjalë e foli… Shqiptarve, përgjithësisht, u pelqen politika....

“Martohu me një arkeolog. Sa më shumë të mplakesh, aq më e bukur do...

Agatha Mary Clarissa Miller lindi në 15 shtator 1890 dhe vdiq 12 janar 1976, e njohur si Agatha Christie ishte...

Thënie për nënën: Nëna është personi i vetëm në botë që të do para...

Abraham Lincoln: Gjithçka që jam apo shpresoj se do të jem, ia kam borxh nënës time engjëllore! Erich Fromm: Dashuria e...

“Eja rregullojmë shtëpinë, se mos vjen njeri” – 10 SHPREHJET QË NUK U THUHEN...

Nga prof Klodiana Beshku Shoqëria shqiptare ka nevojë të ndryshojë; krahas nevojës për një sistem vlerash të riunifikuar, ajo ka nevojë...

E mbani mend “Pretty Woman”? Lexoni disa prej shprehjeve më të paharrueshme

Edward Lewis: Vetëm pak njerëz më habisin. Vivian Ward: Epo ti je me fat. Pjesa më e madhe e tyre mua...

“Fjalët e keqdashësit janë si qymyri. Po s’të dogjën, të nxijnë!

Sami Frashëri është ideologu më i shquar i lëvizjes sonë kombëtare. Si udhëheqës ideologjik, demokrat, mendje e ndritur prej dijetari, ai...

MOS HUMBISNI

error: INFORMACION I RUAJTUR