Thenie

Home Thenie

“Eja rregullojmë shtëpinë, se mos vjen njeri” – 10 SHPREHJET QË NUK U THUHEN...

Nga prof Klodiana Beshku Shoqëria shqiptare ka nevojë të ndryshojë; krahas nevojës për një sistem vlerash të riunifikuar, ajo ka nevojë...

Aforizma nga i famshmi Gianni Rodari

Gianni Rodari është një nga shkrimtarët më të njohur në Itali i profilizuar për letërsi për fëmijë. Është një lloj...

Mos merr persiper nje pergjegjesi qe nuk e perballon dot deri ne fund

Mos luaj nje loje qe nuk e njeh kundershtarin. Mos kundershto dike qe nuk e kupton drejt. Mos vrapo pas dickaje qe...

Thënie të zgjuara të emrave të mëdhenj: Jeta është përgatitje e gjatë për diçka...

Pse kemi nevojë të duam dhe të na duan? Nga vijmë? Ku do shkojmë kur të vdesim? Pse vdesim? Cili...

Disa Thënie të vjetra korçare: Të falurit e shumtë i vjen rëndë dhe Perëndisë!

• S’hahet në vend të djathit. • Buka e botës s’të ngop. • Dasëm pa mish nuk ka. • I zoti ia sheh...

“Martohu me një arkeolog. Sa më shumë të mplakesh, aq më e bukur do...

Agatha Mary Clarissa Miller lindi në 15 shtator 1890 dhe vdiq 12 janar 1976, e njohur si Agatha Christie ishte...

“Ca njerëz na vijnë në jetë si bekim. Disa të tjerë, si mësim!”

E quajtur si nëna e gjithë botës, por që jetën ia kushtoi të varfërve, të sëmurëve dhe përkushtimit ndaj Zotit…...
16 thëniet e dashurisë nga poeti i madh Dritëro Agolli

16 thëniet e dashurisë nga poeti i madh Dritëro Agolli

Poeti dhe shkrimtari i madh shqiptar Dritëro Agolli ka lënë shumë vargje të cilat flasin për dashurinë, e atdheun. Agolli...
Lumturi është kur

“Lumturi është kur…”.

Kur e di se gjithçka po shkon keq, por sërish qesh sepse jeta është e tillë. Një ditë keq, ditën...

Fjali dhe aforizma për muajin shtator

Mirupafshim det, mirupafshim çlodhje. Po ju zbulojmë aforizmat e famshme dedikuar muajit, në të cilin pjesa më e madhe e...

MOS HUMBISNI

error: INFORMACION I RUAJTUR