Tregime

Home Tregime

Tiranë – Romë- Tiranë – Në fillim të vitit 1990 – Tregim i jetuar...

“ Në fillim të vitit 1990, kur ende punoja për gazetën e rinisë komuniste, fitova me shumicë votash...

“Trokitje” – Zija Çela

Isha njëzet vjeç dhe pyeta: “Kur do ta njoh?” Në njëzetë e pesë thashë: “Kur ta kem njohur, do të jemi...

LYPËSI – Tregim

Ai ishte i varfër në kulm dhe kishte 30 vite që qëndronte i ulur në qoshe të rrugës, duke lypur....

Miliarderi dhe plaku i varfër

Në nje natë te ftohtë, një miliarder takoi një plak te varfër jashtë. Ai e pyeti: "A nuk e ndjeni...

Gruaja e moshuar dhe kamarieri – Tregim

Një Grua plake e ulur në një kafene. Kamarjeri i solli menynë dhe e pyeti atë çfarë donte të porosiste. Zonja...

Shën Valentini në diktaturë – Nga Mitro Çela

Në vitin 1982, kësmeti trokiti dy herë në portën e shtëpisë sime. Kësmeti i parë: u martova në moshën 35...

Nxënësi dhe Mësuesi – Kurrë mos debato me atë që nuk di!

Nje nxenes pikture perfundoi kursin prane nje mjeshtri, i cili para se ta percillte e keshilloi qe, pikturen e fundit...

Albert Z. ZHOLI – LULJA E DO UJIN PA U VYSHKUR (TREGIM)

Tregim E shihja gjithmonë që kalonte para shtëpisë sime kur shkonte për në shkollë…E shihja e më shumë më pëlqente… Ecja...

GAXHIA – Tregim nga Avdulla Kënaçi

regim Bazuar mbi një ngjarje reale. Nuk mund të quhej vakt dreke, megjithatë unë të tillë e konsideroja. Gjatë gjithë ditës isha...

Djali që “i shkuli” zemrën nënës, si provë dashurie për gruan/ Legjenda prekëse e...

E shkruar mjeshtërisht nga shkrimtari Odhise Grillo, ky rrëfim “të përpin”; sa të prek thellë, aq edhe të bën të...

MOS HUMBISNI

error: INFORMACION I RUAJTUR