Tregime

Home Tregime

Një tregim shumë i bukur dhe domethënës

Thuhet se njëherë një Mbret kishte urdhëruar që të rriteshin dhe ushqeheshin 10 qenë të tërbuar ashtu që atyre...

Ndodhi e jetuar – Leon Nikollajoviç Tolstoj

Midis Francës dhe Italisë, në bregun e Detit Mesdhe, ndodhet një mbretëri e vogël, shumë, shumë e vogël. Kjo mbretëri...

FATI I BUDALLAIT – Tregim

Na ishte nje here nje budalla qe mbreti mundohej ta bente te pasur. I dergon nje nate nje pite peshqish...

Miq, lexoni mire keto fjale te arta

Nje djalosh pyeti gjyshin e tij: "O gjysh, si ke mundur te jetosh me pare... - Pa teknologji - Pa internet - Pa kompjuter -...

‘Babi, më prisni edhe mua”/ Historia që fshihet pas imazhit më të famshëm të...

Babi, më prisni edhe mua’- është një foto ikonë e marrë nga Claude P. Dettloff, më 1 tetor 1940, teksa...

Majmuni dhe policia financiare

Vrapon kërmilli nëpër pyll dhe takon dhelprën. E pyet dhelpra; – Përse nxiton kaq shumë, për ku je nisur? – Po më...

S’u prish bota, as fukuarallëku s’mori fund – Nga Nonda Bulka

NONDA BULKA Nëno!… -Bir! -Dua bukë! Mëma hesht. -Nëno! -Bir! -Ngriva! Mëma psherëtin. -Nëno! -Bir! -Më dhemb koka! Mëma s’përgjigjet. S’ka bukë, s’ka zjarr, s’ka të holla për doktor. Dhe djali psherëtin. Mëma...

SIKUR TË ISHA GRUA – Tregim satirik nga AZIS NESIN

Selameti u caktua roje porte në një fabrikë endjesh. Do të merrte 80 lira në muaj. Asnjë portier nuk mund...

Palltoja – Tregim nga Ilir Kadia

I pashë nga dritarja e bodrumit të rreshtohen në oborrin e shtëpisë time me shpejtësi. Dëgjova komandantin e tyre, një...

Dashuria – Tregim nga Ilir Kadia

Shkurti ishte në ditët e fundit të tij. Kishte dhuruar ca ditë të ngrohta me shumë diell, thua se ja...

MOS HUMBISNI

error: INFORMACION I RUAJTUR