Topat e borës me gur brënda

0
Bora po ikte me shpejtësi nga Tirana. Poshtë pallatit të Kadaresë djemtë e Broduejit, të egër si ujq, sa shihnin...

LEGJENDA PËR MUAJIN E PLAKAVA

0
Legjenda për Muajin e Plakave apo Plaka që u shndërrua në gur është gojëdhëna e cila në popull haset e...

Syri i Kalter legjenda e gjarprit gjigant qe krijoi mrekulline e natyres

0
Nga thellësia e tunelit, përmes të cilit uji del në sipërfaqe, burimi merr ngjyrën blu, që i ngjan bebes së...

“Kur Zoti krijoi nënën”, tregimi i jashtëzakonshëm që duhet të lexohet prej të gjithëve

0
Një herë e një kohë, Zoti i mirë kishte vendosur të krijonte… nënën. Kishte gjashtë ditë që punonte pa reshtur,...

Une dhe ti, sa te ngjashem dhe te ndryshem! – Nga Greta Beqiri

0
Eci kembezbathur ne ato rruge ku ju mendoni se me kepucet e ciles marke do ecni sot. Rremoj i dremitur, i...

Luli i vocërr… Migjeni

0
Askush s’e njef Lulin. As shokët e tij, që përpara tij lozin, nuk e njofin. Ma mire me thanë se...

Legjenda e Ashikut

0
Legjenda e Ashikut është Dashuria legjendare e rajonit të Tiranës që ka arritur deri në ditët tona si tregim i cili...
Bija e Henes dhe e Diellit

Bija e Hënës dhe e Diellit – Tregime të vjetra shqiptare

0
Ish një nënë, kish një djalë. Të vetëm e kish. E donte me përgjëratë. Djali dilte për gjah. Nëna e...
error: INFORMACION I RUAJTUR