Ngjarje

1320 – Vladislav I, i shkurtri, pasi bashkoi vendin u kurorëzua Mbret i Polonisë
1356 – Edward Balliol vrau mbretin e Skocisë.
1840 – Uiliami II u bë Mbreti i Holandës.
1842 – Kina sipas traktatit të Nankinit i dorëzoi Hong Kong-un Mbretërisë së Bashkuar
1841 – Ishulli Hong Kong u okupua nga Britania e Madhe.

1892 – SHBA: luhet loja e parë zyrtare e basketbollit.
1936 – Eduardi VIII u bë Mbreti i anglisë.
1937 – Franklin Roosevelt u zgjodh për herë të dytë si President i Shteteve të Bashkuara.
1944 – LDB: Forcat Ajrore Mbretërore hodhën 2,300 tonë bomba mbi Berlin.

1945 – Franklin Delano Ruzvelt u bë President i Shteteve të Bashkuara për të katërtën herë, është presidenti i vetëm që qëndroi në detyrë për më tepër se dy mandate.
1954 – U themelua radiostacioni National Negro Network me 40 anëtarë.
1961 – Xhon Kenedi në moshën 43 vjeçare inagurohet për kryetarë të SHBA-ve, e që ishte kryetari më i ri në historinë e SHBA-ve.

1981 – Ronald Reagan në moshën 70 vjeçare merr pozitën e shefit të shtetit, të SHBA-ve, duke qenë kryetari më i vjetër në historinë e SHBA-ve.
1991 – Sudani vuri Sheriatin si ligj shtetëror.
1992 – Air Inter Flight 148 u rrëzua në Strasbourg, Francë duke lënë të vdekur 82 pasagjerë dhe 5 anëtarë të ekipit.

2001 – Në revolucionin 4 ditorë u rrëzua nga posti presidenti filipinez Joseph Estrada dhe u pasua nga Gloria Macapagal-Arroyo.
2001 – George W. Bush trashëgoi Bill Clintonin në funksionin e kryetarit të 43. të SHBA-ve.
2009 – Barack Obama bëhet presidenti i 44 i SHBA-ve

2012 – Trupat ushtarake franceze deklarojnë se do të tërhiqen nga Afganistani pas një sulmi ku gjetën vdekjen 4 ushtarë francezë te koalicionit. Autori i vrasjeve nje koleg afgan.
2012 – FBI-ja mbyll websitin “megaupload” dhe e akuzon themeluesin e saj per pirateri. Drejtuesi i saj rrezikon deri ne 50 vjet heqje lirie.
2013 – Hiqet në mënyrë vandale Përmendorja e UÇPMB-së (Preshevë) e vendosur më 16 nëntor 2012.

Lindje

1292 – Eliška Přemyslovna, mbreteresha e fundit çeke
1775 – André-Marie Ampère, fizikant dhe matematikant francez
1902 – Nazım Hikmet, letrar turk
1920 – Federico Fellini, regjisor dhe skenarist italian

1926 – Patricia Neal, američka glumica
1930 – Buzz Aldrin, pilot dhe astonaut amerikan
1933 – Ron Townson, këngëtar amerikan (The Fifth Dimension)
1945 – Momčilo Krajišnik, kriminel dhe politikan serb nga B dhe H

1946 – David Lynch, regjisor amerikan
1945 – Eric Stewart, muzikant anglez (10cc)
1949 – Göran Persson, politikan suedez
1951 – Ian Hill, muzikant anglez (Judas Priest)
1952 – Paul Stanley, muzikant amerikan (Kiss)

1960 – Scott Thunes, muzikant amerikan
1966 – Tracii Guns, kitarist amerikan
1971 – Gary Barlow, kengëtar britanik (Take That)

1971 – Derrick Green, këngëtar amerikan (Sepultura)
1979 – Will Young, kengëtar britanik
1987 – Marco Simoncelli, motoçiklist italian (v. 2011).

Vd

1639 – Mustafa I, sulltan i mbretërisë osmane
1859 – Bettina von Arnim, letrare gjermane
1907 – Dmitri Mendeleev, kimist rus (l. 1834)
1925 – Kadri Prishtina, klerik, politikan dhe publicist shqiptar (L. 1878)

1936 – George V Mbreti i Britanisë së Madhe (l. 1865)
1957 – James Connolly, student i atlet amerikan
1993 – Audrey Hepburn, aktore
2010 – Pashk Gjeçi, përkthyes shqiptarë (l. 1918)
2012 – Etta James, këngëtare amerikane (l. 1938)