Ngjarje

1879 – U themelua Banka Kombëtare Bullgare.
1881 – Thomas Edison dhe Alexander Graham Bell formuan kompaninë Oriental Telephone Company.
1890 – Nellie Bly udhëton Tokën rrotull për 72 ditë.
1915 – Alexander Graham Bell inauguroi shërbimin transkontinental telefonik të ShBA-ve.
1919 – U themelua Liga e Kombeve.

1942 – LDB: Tailanda i shpall luftë Shteteve të Bashkuara dhe Mbretërisë së Bashkuar.
1955 – Bashkimi Sovjetik përfundon luftën shtetërore me Gjermaninë.
1971 – Himachal Pradesh u bë shteti i 18-të i Indisë.

1981 – Jiang Qing, e veja e Mao Zedong u dënua me vdekje.
1990 – Avianca Flight 52 u rrëzua duke lënë të vdekur 73 udhëtarë.
2004 – Michail Saakashvili bëhet kryetar i Gjeorgjisë

Lindje

1627 – Robert Boyle, kimist anglez
1708 – Pompeo Batoni, piktor italian
1874 – William Somerset Maugham,dramaturg anglez
1882 – Virginia Woolf, letrar britanez

1894 – Micheil Tschiaureli, regjisor gruzian
1904 – Géza Fried, kompozitor hungarez
1917 – Jânio Quadros, politikan brazilian
1922 – Luigi Luca Cavalli-Sforza, shkencëtar italian
1926 – Youssef Chahine, regjisor egjiptian

1927 – Antônio Carlos Jobim, kantautor brazilian
1933 – Corazon Aquino, politikane filineze
1935 – António Ramalho Eanes, politikan portugez
1935 – Skënder Sallaku, artist i popullit

1938 – Leiji Matsumoto, vizatues stripash japonez
1938 – Etta James, këngëtare amerikane (v. 2012)
1942 – Eusébio, futbollist portugez
1951 – Bill Viola, artist amerikan

1954 – Richard Finch, basist amerikan (KC and the Sunshine Band)
1957 – Luis Alfredo Garavito Cubillos, vrases serik kolumbian
1958 – Alessandro Baricco, letrar itslian
1981 – Alicia Keys, kegetare amerikane

1981 – Toše Proeski, këgëtar maqedon
1980 – Xavi, futbollist spanjoll
1981 – Alicia Keys, këngëtare amerikane
1984 – Robinho, futbollist brazilian.

Vd

1947 – Al Capone, gangster amerikan (l. 1899)
1990 – Ava Gardner, aktore amerikane (l. 1922)
1990 – Enver Hadri, pariot shqiptar
2015 – Demis Roussos, këngtar grek