“Bearzot me kishte lajmeruar 2 dite me perpara qe do te markoja Maradonen. Gazetaret ishin te bindur qe do ta markonte Tardelli, ndoshta dhe Maradona mendonte ashtu. Ja, kjo ishte surpriza, levizja e trajnerit tone qe ishte sekret deri ne fund.
I ngjitem direkt Maradones, nuk e le te marre fryme nje sekonde. Ai arrin te me kaloje vetem 1 here por bllokohet direkt nga Scirea.

Maradona nuk ishte mesuar ndonjehere me markime te tilla, acarohet dhe sa me shume kalojne minutat aq me shume me shan dhe provokon:
“Hijo de puta”,
“La concha de tu madre”
Dhe plot fjale te tjera te “bukura” qe nuk i kuptoja tamam.

Me provokon vazhdimisht por duroja dhe nuk rashe pre’.
Nje moment ai nuk duron me, dhe acarohet me arbitrin i cili e ndeshkon me karton te verdhe.
E kuptuat? Ai qe duhet te ishte ylli i Boterorit, mori te verdhe perpara meje.

Ne fillim te ndeshjes une dhe Maradona rame dakord qe te shkembenim fanellat, por pas humbjes ai as me pershendeti, vrapoi per ne dhomat e zhveshjes ku filloi te villte vrer ndaj meje.
Nga ajo dite nuk e kam admiruar me si me perpara, sepse ka qene i vetmi qe nuk mi njohu kurre meritat.”

|Claudio Gentile tregon markimin ndaj Diego Maradones ne Itali vs Argjentine ne Boterorin e 1982|

Marrë nga Lajmet e Futbollit