Clinton Eastwood lindur më 31 maj 1930, është një aktor, kineast, muzikant dhe politikan amerikan. Pasi arriti sukses në serialin televiziv perëndimor Rawhide, ai u ngrit në famë ndërkombëtare me rolin e tij si Man with No Name në me regji të italianit Sergio Leone, gjatë viteve 1960 dhe si polic Harry Callahan në pesë filmat Dirty Harry në vitet 1970 dhe 1980. Këto role, ndër të tjera, kanë bërë Eastwood një ikonë të qëndrueshme të Hollivudit

Për rolin e tij në filmin Unforgiven (1992) dhe dramën Million Dollar Baby (2004), Eastwood fitoi Academy Awards për regjinë më të mirë dhe figurën më të mirë, si dhe mori nominimet për Aktorin më të mirë. Sukseset më të mëdha të Eastwood kanë qenë komedia aventureske Every Who Way But Loose (1978). Filma të tjerë të tij janë Western Hang ‘Em High (1968), Play Misty for Me (1971), Thunderbolt dhe Lightfoot (1974), Western The Outlaw Josey Wales (1976), Alcatraz (1979), filmi aksion Firefox (1982), Tightrope (1984), Western Pale Rider (1985), Where Eagles Dare (1968), Heroes Kelly’s (1970), Heartbreak Ridge (1986) ), Në Linjën e Zjarrit (1993), dramën romantike The Bridges of Madison County (1995), dhe dramën Gran Torino (2008).

Përveç drejtimit të shumë filmave ku mori pjesë vetë si aktor, Eastwood ka drejtuar edhe filma në të cilët nuk u shfaq, siç janë Mystic River (2003) dhe Letrat nga Iwo Jima (2006), për të cilat ai u vlerësua me Academy Award, Changeling (2008), Invictus (2009). Filmi American Sn, iper (2014) vendosi rekorde për shikueshmërinë dhe gjithashtu një rekord përsa i përket fitimeve monetare.

Lee Van Cleef dhe Clint Eastwood në filmin “Për ca dollarë më shumë” (“For a Few Dollars More”) në vitin 1965 me regji dhe skenar të Sergio Leone dhe muzikë nga Ennio Morricone

Eastwood mori vlerësime të konsiderueshme kritike në Francë për disa filma, përfshirë disa që nuk u pritën mirë edhe në Shtetet e Bashkuara. Eastwood i janë dhënë dy nga nderimet më të larta të Francës: në 1994, ai u vlerësua me: Commander of the Ordre des Arts et des Lettres, dhe në 2007, atij ju dha medalja e Legjionit të Nderit. Në vitin 2000, Eastwood në Festivalin Italian të Filmit në Venecia ju dha Luani i Artë për arritjet e jetës së tij. Që nga viti 1967, ai drejton kompaninë e tij filmografike Malpaso Productions . I zgjedhur në vitin 1986, Eastwood shërbeu për dy vjet si kryetar i bashkisë së Karmelit, Kaliforni.

Eastwood ka mbajtur një qëndrim kundra për kompanitë e duhanit , dhe ai vetë ka pirë duhan pi duhan kur i është kërkuar ta bëjë këtë në një rol filmik.

Eastwood ka pasur marrëdhënie të shumta rastësore dhe serioze me femrat, me gjatësi dhe intensitet të ndryshëm gjatë jetës së tij, shumë prej të cilave nuk mb, ijetuan.

Eastwood ka kontribuar në mbi 50 filma gjatë karrierës së tij si aktor, regjisor, producent dhe kompozitor.

Materiali u përgatit nga stafi i faqes Naishtedikur.info, materiali mund të meret dhe të publikohet nga faqe apo portale të tjera duke cituar burimin: Naishtedikur.info