Parashqevi Simaku – Ne Moshen E Rinise

Ti ç’do çast thua se me do
po te them një fjale jo se s’të besoj
Por dashuria e vërtetë
nji dashuri njihet veç ne jetë

Ne me do sa te dua unë
eja me kërko
Me kërko aty ku jeta ndrin me shumë
se aty jam unë
Nga zemra ime si burim
rrjedh veç gezim vec gezim

Rreh zemra jonë
tek zemra e tokes nene
Ç’do rrahje e saj
e bukur si një këngë

Njezet vjeçar
kjo fjale sa tingellon
Oh sa endrra ne gji na zgjon
Kjo moshe e bardhe mosha e rinise

Ditët i cel ne gji te lumturise
Dhe njezet vjeç
mos isha isha unë vërtetë
Do me bënte te tillë kjo jetë

Na buzeqesh lumturia
ne ç’do skaj tek ky vend
Kur ne themi rinia
edhe lumturi kemi thënë

Tak tak, zemra me troket
lehtas po më flet
Jam njezet vjeçare sot po dal ne jetë
ajo me thërret

Një drite te re ti ndez ne sy
një këngë te re ti zgjon ne gji
Ne me do sa te dua unë
Eja me kërko

Me kërko aty ku jeta ndrin me shumë
Se aty jam unë
Nga zemra ime si burim
rrjedh veç gezim vec gezim..

Rreh zemra jonë
tek zemra e tokes nene
Ç’do rrahje e saj
e bukur si një këngë

Njezet vjeçar
kjo fjale sa tingellon
Oh sa endrra ne gji na zgjon
Kjo moshe e bardhe mosha e rinise

Ditët i cel ne gji te lumturise
Dhe njezet vjeç
mos isha isha unë vërtetë
Do me bënte te tillë kjo jetë

Na buzeqesh lumturia
ne ç’do skaj tek ky vend
Kur ne themi rinia
edhe lumturi kemi thënë

Porsi vese e mengjesit
endrrat tona me drite
Ane e mbane ku janë njerzit
marrin jetë gjithë dashurit

Eranda Libohova & Irma Libohova – Nuk E Harroj

Ndodh ne jet
qe pa pritur nje njeri te behet kaq i shtrejt
dhe portreti tij i cilter
ne cdo hap te ndjek nga do ne dite e nete

Jo jo jo un kur se haroj
me shikimet qe me falin dhe cdo fjale te ngrohte
syt e qeshur te atij djali
qe mes jush nga zemra vjen e me uron

Refreni 2X
Shpesh e kerkoj
neper udhet e atdheut ku me kenge une shkoj
nuk e di se cme rembeu
dhe kerkoj qe kenga ime te jetoj

Dhe prap tani mes jush po e kerkoj
ne mijra njerez syt e tij une ti dalloj
te vij ai nje fjal te me thote
kjo kenga jone refren do te mbetet pergjithmon

Luan Zhegu – A Do Te Vish (Alo, Alo, Alo)

U deshem shume ne te dy,
dhe c’do mengjes na gjente bashke.
E meriton valle dashurine..?
Nuk me rri prane kur une jam larg…

Por une do t’ shkoj dhe po t’ mos vish,
se koha mua me kerkon,
s’mund ta kuptosh ti dashurine
vec ne qytetet me neone!

Dikush me tha se ti do t’ vish,
s’me zuri gjumi deri vone’
i the qytetit “Lamtumire”,
me prit me the ne telefon:

(refreni dy here)
“Alo, alo, alo…” ty te degjoja,
dhe zerin tend te ngrohte une prane e doja,
s’e fsheha lumturine dhe ne cast te thashe: “Te dua!”
dhe kjo ndodh tek cdo njeri.

Ne nje stine dashurie diell s’ka gjithnji,
ka dhe dimer ne mes veres, edhe vjesht’ me shi,
por kur jeta thurret bukur diell ka perhere,
kater stinet zemrat bejne pranvere.

E dija se do t’vish!

Dashnor Diko – Si Banania

Nje vajze te bukur njoha
E brishte e pafaj
Tek po blinte nje banane
Ne banane ngjyre e flokve te saj

Kam kohe se kam takuar
Çdo çast e enderroj
Por jo shpresa nuk eshte shuar
Se nje dite un prape do ta takoj

Vall eshte e dashuruar
Un fola pak ndaj si ta di
Nese eshte e vetmuar
Nga nje dua ate ta bej une dy
(2 here)

(refren)
Nje ze flet vajza eshte si banania
Te shijon kur e zhvesh, e prek ti vet
Por kujdes, por kujdes nga banania
Mos e hidh e mos e shkel sepse rreshqet
(2 here)

Valle eshte e dashuruar
Un fola pak ndaj si ta di
Nese eshte e vetmuar
Nga nje dua ate ta bej une dy
(2 here)

(Refreni)

Me duket vajza
Porsi banania
Porsi banania
(4-5 here)