“Ne foto shohim dy legjendat e futbollit, i pari majtas Sokol Kushta (Flamurtari) I cili ngriti ne kembe shqiperine e madhe, me ate golin elektrizues te shenuar ne Beograd kunder Partizanit te Beogradit i cili i dha edhe fitoren kualifikuese Flamurtarit.I dyti Kujtim Majaci i famshem (Apolonia), disa here lojtar i kombetares.

Nqs sot ne bote shohim tifozerit e veshura me uniformat e klubeve te tyre, tifozeria e zjarrte e viteve ’80 e Apolonise se Fierit , shkonin ne stadium (dhe jo vetem ne stadium) me kemishen e famshme me kuadrata te Majacit. Ky xhest i tifozerise se Apolonise ishte ne shenje respekti per futbollistin me te mire ne historine e futbollit Fierak Kujtim Majaci.”

Sokol Kushta

Sokol Kushta ka qënë një ish futbollist shqiptar. Kushta ishte një sulmues i cili shënoi 10 gola në 31 paraqitje me kombëtaren shqiptare. Ai ka luajtur në Greqi me Iraklis Thessaloniki dhe Apollon Kalamarias, në Qipro luajti me Ethnikos Achnas dhe Olympiakos Nicosia. Në Shqipëri, ai e nisi karrierën me klubin lokal Flamurtari ku qëndroi për tre sezone. Më pas u transferua te Partizani ku fitoi titullin kampion në sezonin 1986–87. Në verën e vitit 1991, ai u rikthye të Flamurtari përpara se në fund të vitit 1991 të fillonte karrierën e tij jashtë vendit.

Kushta u rendit i 30-ti për çmimin Futbollisti Europian i Vitit në vitin 1987, duke sfiduar lojtarë në renditje si Alessandro Altobelli, Glenn Hoddle, dhe Rudi Völler.

Kujtim Majaci

Ai ka luajtur në gjithë karrierën me Apolonia Fier duke zhvilluar 300 ndeshje në ligë dhe duke shënuar 174 gola. Deri më sot, Majaci vazhdon të jetë golashënuesi më i mirë në historinë e klubit fierak.

Kombëtarja
Ai ka qënë lojtar i kombëtares shqiptare duke luajtur tre ndeshje. Ai bëri debutimin e tij më 18 janar 1989 në barazimin 1–1 kundër Greqisë . Më 8 Mars 1989, majaci luajti në 15 minutat e fundit duke zëvëndësuar Letter Millon në humbjen 2–0 në stadiumin Qemal Stafa kundër Anglisë, ndeshje e vlefshme për kualifikueset e Kupë së Botës 1990 . Ai luajti ndeshjen e tretë dhe të fundit me kombëtaren më 17 nëntor 1990 në një ndeshje kualifikuese të Euro 1990 kundër Francës, e cila u mbyll me humbjen 1–0 në stadiumin Qemal Stafa falë Golit të sulmuesit Basile Bol./Naishtedikur.info

Përgatiti: E. Troplini – Naishtedikur.info