Festimi Pavarësisë së Shqipërisë në Staten Island – Nju Jork

Nga Beqir SINA – Staten Island Neë York

STATEN ISLAND NYC : Festa Kombëtare e Shqipërisë, 28 Nëntori, dita në të cilën themeluesi i shtetit modern shqiptar, Ismail Qemali, ngriti Flamurin Kombëtar në Vlorë dhe shpalli pavarësinë e vendit 107 vjet më parë, po kremtohet me disa aktivitete madheshtore në SHBA dhe Kanada, në qytetet ku më së shumti janë përqëndruar shqiptarët dhe veprojnë shoqatat e shqiptarëve.

Kremtimet nisën me fillim e muajit nëntor me festën e policve shqiptar nga rradhët e uniformave blu të NYPD në 7 nëntor, ndërsa vazhduan në bashkinë e Nju Korkut e kulmuan mbrëmë në Nju Jork, me koncerte festive nga artistë shqiptarë të organizuar nga shoqatat e komunitetit .

Të shtunën, në 23 Nëntor, në ishullin njujorkez Staten Island – lokalin “Vanderbild” në organismin e kompanisë “Albis Party” të Naser Nikës, u mbajt një mbrëmje e veçantë për këtë ditë të madhe nga komunitetit -Shqiptar Amerikan , ku ishin mbledhur, më shumë se 300 shqiptarë dhe amerikanë, përfshirë mysafirë të nderuar, emra të njohur veprimtarësh, profesorë, të rinj, gazetarë,politikan të lart nga vendlindja, udhëheqës lokal, si dhe shoqatat e organizatet e komunitetit, që veprojnë në këtë qytet etj.

Fedarata PanShqiptare Vatra, në Bronx Nju Jork, dhe dega e saj në Michigan, së bashku me Shoqatën “Kraja” dhe Shoqatën Atdhetare “Dibra” iu bashkuan kësaj feste në Staten Island, së bashku me bashkëatdhetar nga Shqipëria, Kosova dhe të troeven shqiptare.

Pasi u këndua Himni Kombëtar nga të gjithë të pranishmit, mikëpritësi i kësaj feste Marko Kepi – President i Organizatës Rrënjët Shqiptare, në fjalën e tij tha se e përkujtojmë me nderim këtë datë dhe pavarësia e Shqipërisë, është punë dhe vepër kolosale e përbashkët e gjithë shqiptarëve nga të gjitha trevat si dhe nga diaspora jonë e lavdishme.

Festa e Pavarësisë u mbajt të Shtunën, 23 Nëntor 2019 në lokalin “The Vanderbilt South Beach” – Staten Island NYC, ku komuniteti shqiptar amerikan i Staten Island dhe Brooklyn në Nju Jork, celebroi në mënyrë madhështore 107 vjetorin e Ditës së Pavarësisë të Shqipërisë.

Me këtë rast u zhvillua edhe një fushat për ngritjen e fondeve financiare e komunitetit shqiptar amerikan për kandidaturën për deputet të Marko Kepit – i cili është Kandidat Republikan për Rrethin e 64-të të Asamblesë së shtetit të Nju Jorkut, dhe që përfaqëson pjesët Lindore të dy brigjeve të ishujve që lidhen me urën Verazano të Staten Island dhe Brooklyn, bregun e South Beach dhe Bay Ridge Brooklyn.

Në mesin e të ftuarve special i të kësaj mbrëmje festive ishin edhe personalitetet e larta nga Ulqini zoti Faik Nika (Kryetar i Këshillit Shqiptar në Mal të Zi) Ilir Çapuni (Kryetar i Këshillit të Asamblesë së Komunës Ulqin), Fatmir Gjeka (Kryetar i Partisë Demokratike – Ulqin Mali i Zi), Naser Reslbegu (Anëtar Këshillit i Asamblesë Qytetit të Ulqinit), dhe zyrtar të lart lokal, përfshirë kongresistin Michael Grimm.

Si dhe ish Kandidati për Senatin e SHBA, avokati Peter Lumaj, gazetari i mirënjohur i Top-Chanel Marin Mema, ish kandidati për kongres Eddi Egriu, istin ata që iu bashkuan festimit të Pavarësisë të Shqipërisë, në “The Vanderbilt South Beach” Staten Island NYC, celebrimin në mënyrë madhështore 107 vjetorin e Ditës së Pavarësisë të Shqipërisë.

Festa e Pavarësisë së Shqipërisë, organizuara nga “Albis Party” – Naser Nika, në “Vanderbild” Staten Island NYC, gjatë gjithë mbremjes u shoqërua duke u valëvit flamuri shqiptar, u këndua, dhe u kërcyen valle tradicionale shqiptare nga fëmijët e Grupit “Kraja” me koreografe Nadia Hoxha, dhe këgëtarët në komunitetin shqiptaro-amerikan ; Valdet Lukaj, Vesel Pelinku, Agron Maqellara, Alma Velaj dhe Nazife Bunjaku.

Nga Beqir SINA