Gerhard “Gerd” Müller i lindur më 3 nëntor 1945 është një futbollist gjerman në pension.

Në nivelin ndërkombëtar me Gjermaninë Perëndimore, ai shënoi 68 gola në 62 paraqitje, dhe në nivelin e klubit, pas 15 vjetësh me Bayern Munich, ai shënoi një rekord 365 gola në 427 ndeshje të Bundesligës dhe një rekord ndërkombëtar 66 gola në 74 ndeshje të klubit evropian.

Mesatarja më shumë se një gol në një ndeshje me Gjermaninë Perëndimore, Müller tani është në vendin e 17-të në listën e golashënuesve ndërkombëtarë të të gjitha kohërave, pavarësisht se ka luajtur më pak ndeshje se çdo lojtar tjetër në 25-të më të mirë.

Me nofkën “Bomber der Nation” (“Bomber of the nation”) ose thjesht “Der Bomber”, Müller u klasifikua si Futbollisti Evropian i Vitit në 1970. Pas një sezoni të suksesshëm në Bayern Munich, ai shënoi dhjetë gola në Kupën Botërore FIFA të vitit 1970 për Gjermaninë Perëndimore ku ai fitoi trofeun e Topit të Artë si golashënuesi më i mirë.

Ai shënoi katër gola në Kupën e Botës 1974, përfshirë golin fitues në finale. Müller mbajti në Kupën e Botës rekordin e shënimit të të gjitha kohërave, me 14 gola për 32 vjet. Në vitin 1999, Müller u rendit në vendin e nëntë në lojtarët evropianë të Shekullit, të mbajtura nga Federata Ndërkombëtare e Historisë dhe Statistikave të Futbollit (IFFHS), dhe ai u votua i 13-ti në zgjedhjet e IFFHS-it Botëror të Shekullit. Në 2004, Pelé e nominoi Müller në listën FIFA 100 të lojtarëve më të mëdhenj në botë.

Lindur në Nördlingen, Gjermani, Müller filloi karrierën e tij të futbollit në klubin e tij të lindjes TSV 1861 Nördlingen. Müller u bashkua me Bayern Munich në 1964, ku u bashkua me yjet e ardhshëm Franz Beckenbauer dhe Sepp Maier. Klubi, i cili do të vazhdonte të bëhej klubi më i suksesshëm gjerman në histori, atëherë ishte akoma në Regionalliga Süd (Regional League South), i cili ishte një nivel nën Bundesligën në atë kohë.

Gerd Müller 17.07.1973© FRED JOCH

Pas një sezoni, Bayern Munich përparoi në Bundesligë dhe filloi një seri të gjatë suksesesh. Me klubin e tij, Müller mblodhi tituj gjatë viteve 1960 dhe 1970: ai fitoi Kampionatin gjerman katër herë, DFB-Pokal katër herë, Kupën Evropiane të Kampionëve tre vjet radhazi (skuadra e parë e Gjermanisë Perëndimore që e fitoi atë.

Një golashënues jashtëzakonisht oportunist, ai gjithashtu u bë golashënuesi më i mirë gjerman shtatë herë dhe golashënuesi më i mirë evropian dy herë. Müller shënoi 365 gola në 427 ndeshje të Bundesligës për Bayern Munich, gati 100 gola më shumë se golashënuesi më i suksesshëm i Bundesligës, Klaus Fischer. Ai mban rekordin me një sezon të Bundesligës me 40 gola në sezonin 1971–72, një rekord që është veçanërisht mbresëlënës sepse ndryshe nga ligat e tjera kombëtare, Bundesliga ka vetëm 18 ekipe dhe për këtë arsye vetëm 34 ndeshje në sezon.

HAMBURG, GERMANY – JUNE 22: West German forward Gerd Mnller kicks the ball past East German defender Konrad Weise (4) as forward Martin Hoffmann looks on during the World Cup first round match between East Germany and West Germany 22 June 1974 in Hamburg. East Germany won 1-0 on a goal by forward Juergen Sparwasser. AFP PHOTO (Photo credit should read STAFF/AFP/Getty Images)

Jeta pas futbollit

Pasi Müller mbylli karrierën në 1982, ai vuajti nga alk, oolizmi. Sidoqoftë, ish-shokët e tij në Bayern Munich e bindën atë të kalonte në rehabilitim. Kur u rikthye, ata i dhanë një detyrë si trajner në Bayern Munich II. Ekziston edhe një koleksion veshjesh të lëshuara nga gjigantët sportivë Adidas nën emrin Gerd Müller. Pjesë e serive me origjinale Adidas. Në korrik 2008, Stadiumi Rieser Sportpark, në Nördlingen, ku Müller kishte filluar karrierën e tij, u riemërua në nder të tij Gerd-Müller-Stadion.

Në Tetor 2015, u njoftua se Müller po vu,ante nga s, ëmundja e Alzheimerit.

Materiali u përgatit nga stafi i faqes Naishtedikur.info, materiali mund të meret për publikime online duke përmendur burimin: Naishtedikur.info