Filmi “Kush gjen nje mik gjen nje thesar” (Chi trova un amico trova un tesoro) 1981, me Bud Spenser e Terence Hill.

Japonezi Kamasuka ne film, simbolizon nje ushtar japonez, Hiroo Onoda, i cili u dorezua ne Filipine ne 1974, rreth 30 vjet pasi kishte mbaruar lu, fta 2 boterore

Filmi u realizua në Itali dhe Amerikë

Alan është një djalë i ri që luan në gara me kuaj duke përdorur kursimet e xhaxhait të tij Brady.

Ai prej kohësh po i tregonte atij për një thesar përrallor, të fshehur në një ishull të shkretë në Oqeanin Paqësor. Charlie do të niset për një udhëtim në të gjithë botën.

Alan, i ndjekur nga peshkaqenët e huasë, të cilëve u ka borxh shumë para, fshehtas strehohet në barkën e Charlit fshehtas dhe aty fillon udhëtimi, ai arrin ta devijojë Charlin në ishullin e thesarit duke ndryshuar kompasën magnetike të varkës.

Kur Charlie zbulon Alanin në bord, ai fillimisht zemërohet. Në atë pikë në bord fillon një grindje, e cila përfundon me fundosjen e barkës të dyve.

Ata arrijnë të notojnë në ishull, ku takohen me një fis indigjen primitiv, përfshirë Mama, mbretëresha dhe Anulu, djali i tij i pamend dhe naiv.

Aty fillojnë aventurat e tyre që askush nga brezi i viteve para ’90 nuk mund ti harrojë.

Përgatiti për Naishtedikur.info – E. Troplini